EN

15.11.2023, 15:23 Wersja do druku

Poznań. „Irena" powraca na deski Teatru Muzycznego

Już od najbliższej soboty (18 listopada) na deski Teatru Muzycznego w Poznaniu powraca „Irena”, spektakl o  Sprawiedliwej wśród Narodów Świata Irenie Sendlerowej, który został okrzyknięty jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego sezonu.

fot. Dawid Stube/mat. teatru

Dramat muzyczny powstał we współpracy polskich i amerykańskich twórców i realizatorów: reżyserem jest Brian Kite (Dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA), muzykę skomponował jedyny polski laureat Nagrody Grammy w kategorii jazzu Włodek Pawlik, a piosenki napisał nowojorski librecista i autor tekstów Mark Campbell (laureat Grammy i Pulitzera). Libretto stworzyli Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk, którzy poznali Irenę Sendlerową tworząc o niej dokument „W imię ich matek”.

Spektakl opowiada historię Ireny Sendlerowej (w tytułowej roli występują Oksana Hamerska i Judyta Wenda), która podczas II wojny światowej działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać, niosąc pomoc dzieciom w getcie. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała je u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

- Ja mieszkam w tym spektaklu. I wyszłam tu, by powiedzieć, że podobno jestem najmłodszym dzieckiem uratowanym przez Irenę. Gdyby nie ona, nie stałabym tu dzisiaj przed Państwem – mówiła ze sceny Elżbieta Ficowska podczas warszawskiej premiery „Ireny” 25 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Recenzenci docenili w „Irenie” nie tylko sposób opowiedzenia tej niełatwej historii, ale także niezwykłą warstwę wizualną: scenografię Damiana Styrny, projekcje Eliasza i Damiana Styrny oraz kostiumy Anny Chadaj. Realizatorzy przedstawili historię w postaci retrospekcji Ireny, a inspiracją była perspektywa uratowanych przez nią dzieci, stąd pewna umowność i zastosowanie dziecięcej kreski. Damian Styrna za scenografię do „Ireny” otrzymał nagrodę podczas tegorocznych XVII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, a cały spektakl zdobył nominację do Koryfeuszy Muzyki Polskiej 2023.

Od 18 do 25 listopada Teatr Muzyczny w Poznaniu zagra „Irenę” aż 12 razy. W przyszłym roku, 5 maja 2024 r. „Irena” po raz pierwszy pokazana zostanie za granicą w Admiralspalast w Berlinie.

- Nasz spektakl „Irena” został wspaniale przyjęty przez widownię w Poznaniu, a także podczas warszawskiej premiery w marcu tego roku, w Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów. Zależy nam na tym, by z tą niezwykłą historią o bohaterkach i bohaterach ratujących życie dzieci, docierać jak najszerzej. Wspólnie z Elżbietą Ficowską, uratowaną jako niemowlę z getta przez Irenę Sendlerową, wręczyliśmy prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi podczas obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim obraz Ireny namalowany przez Andrzeja Okińczyca. Prezydent Steinmeier, poproszony przez Elżbietę Ficowską, zadeklarował objęcie swoim patronatem premierowego pokazu spektaklu w Berlinie 5 maja 2024 r. w Admiralspalast - mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.

Więcej informacji o spektaklu oraz bilety na „Irenę” dostępne na naszej stronie internetowej https://teatr-muzyczny.pl/spektakle/irena/270.

Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.
Irena Sendlerowa

Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Ale nie tylko jej losy zostaną Wam przedstawione w tym spektaklu. Poznacie Panią Grinberg, mamę Icka, która podejmuje najtrudniejszą decyzję, jaką może podjąć matka. Zobaczycie Adama, narzeczonego Ireny, który nie widzi poza nią świata i Magdę, łączniczkę – pewną siebie, czasem arogancką, ale wyjątkowo dojrzałą nastolatkę. W historii pojawi się też uwodzicielska Jaga, pomysłodawczyni akcji pomocy żydowskim dzieciom, Jan - szef Ireny i Jagi oraz Jurek, szmalcownik.

Spektakl wyreżyserował Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Tańca i Telewizji UCLA, choreografem jest Dana Solimando, mająca na swoim koncie współpracę przy wielu broadwayowskich produkcjach. Libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner. Muzykę do tego dramatu skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski zdobywca nagrody Grammy.  Autorem piosenek jest Mark Campbell, laureat nagród Pulitzera i Grammy. Libretto przetłumaczyli Piotr Piwowarczyk i Lesław Haliński (który również przetłumaczył teksty piosenek). Kostiumy stworzyła Anna Chadaj, scenografię Damian Styrna – efekt pracy tych znakomitych twórców mogliście podziwiać na naszej scenie w spektaklu Kombinat. Za aranżacje i przygotowanie bandu odpowiada Łukasz Pawlik, a za przygotowanie wokalne artystów - Katarzyna Rościńska. Światła reżyseruje Tadeusz Trylski, projekcje Eliasz Styrna, a reżyserią dźwięku zajmie się Tomasz Zajma. Asystentem reżysera jest Łukasz Brzeziński, asystentem choreografa Tomasz Manowski, asystentem kierownika muzycznego Grzegorz Tomkowski, asystentem kostiumografki Katarzyna Zawal, a asystentem scenografa Mateusz Janas.

Irena to historia o kobiecie, która zdecydowała się walczyć. To opowieść o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło i o tym, ile warte jest ludzkie życie.


Źródło:

Materiał nadesłany