EN
15.02.2022, 08:11 Wersja do druku

Poznań. „45” i „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” w weekend w Polskim Teatrze Tańca

Pastelowy spektakl „45”, uwodzący każdym ornamentem finezyjnej choreografii Jacka Przybyłowicza i wirtuozerią tancerzy Polskiego Teatru Tańca, zobaczymy już w najbliższy piątek 18 lutego o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. „Artyści Polskiego Teatru Tańca fenomenalnie korzystają z posiadanych umiejętności, wspólnie konstruując przez cały czas trwania spektaklu znaczące – choć nigdy nie dosłowne – obrazy, oparte na geometrycznych wzorach przekraczających granice prostej symetrii.” - pisał Piotr Dobrowolski na łamach taniecpolska.pl w recenzji „Nieuchwytne”. 

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Premiera „45” zwieńczyła 45. sezon artystyczny w Polskim Teatrze Tańca. Ukazuje historię młodych tancerzy, dotykając - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Twórcy pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół najstarszego teatru tańca w Polsce. Ideą „45” jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Jednym z tematów spektaklu jest podróż, rozumiana jako znak teatru, kompozycja choreograficzna i artystyczne poszukiwanie.

Autorem choreografii jest Jacek Przybyłowicz, choreograf znany w Europie i na świecie, niegdyś tancerz Kibbutz Contemporary Dance Company, obecnie realizujący większość spektakli za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Chinach czy Hiszpanii. Muzykę skomponowali młodzi poznańscy twórcy, kompozytor muzyki współczesnej, improwizowanej i filmowej, multi - instrumentalista Andrzej Konieczny i saksofonista Kacper Krupa. Kostiumy zaprojektowała Joanna Klimas - kreatorka mody, kostiumolożka, wspierająca wiele projektów łączących kulturę z modą. Reżyserem światła jest Carsten Wank.

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia choreograficzne 2019. Jego premiera odbyła się w ramach Malta Festival Poznań 2019, a premiera telewizyjna - 31 marca na antenie TVP Kultura.

Spektakl był wielokrotnie prezentowany za granicą i w Polsce - m.in. w Cēsis Concert Hall w Kieś na Łotwie, The State Philharmonics Sibiu w Rumunii, podczas 24. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie w 2020 roku oraz online podczas jubileuszowej, 40. Sceny Tańca Studio.

AUTORZY I REALIZATORZY:

choreografia:

Jacek Przybyłowicz

muzyka:

Andrzej Konieczny, Kacper Krupa

reżyser świateł:

Carsten Wank

kostiumograf:

Joanna Klimas

asystent choreografa:

Anna Krysiak

OBSADA: artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca

czas trwania spektaklu: 45 min.

Premiera:

29 czerwca 2019

MTP

Malta Festival 2019

Produkcja:

Polski Teatr Tańca

BILETY:

U 45 PLN / N 90 PLN
do nabycia w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed rozpoczęciem spektaklu w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu

Więcej o spektaklu

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

 „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” - albo Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej - jest sceniczną wizją wyścigu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie. Próbą wyobrażenia sobie innych - niż ludzka - świadomości, wrażliwości i motoryk. Spektakl zobaczymy - po raz pierwszy na żywo w Poznaniu - 19 lutego o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul.Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

A także podróżą poprzez właściwe różnym ziemskim gatunkom sposoby istnienia w świecie, odbywającą się poprzez medium, jakim są ciała tancerzy. Podróż ta obejmuje miliardy lat i nieskończoną różnorodność kształtów, jakie może przyjąć życie - od organizmów jednokomórkowych, poprzez ssaki naczelne, po fantastyczne materializacje „istnień możliwych”, wywiedzione z koncepcji zoologii spekulatywnej.

W historii życia na Ziemi zdarzyło się już pięć wielkich wymierań. Obecnie jesteśmy świadkami i współsprawcami szóstego. Umierają lodowce, koralowce, koale i mity. Mity o związku ludzkiego szczęścia ze wzrostem produktu krajowego brutto. Czy mamy już tylko bezsilnie patrzeć na zagładę ekosystemów i czekać, aż sami dołączymy do skamielin? Czy może w tej ciemności za oknem tli się jeszcze jakieś światło? Historia ewolucji pokazuje, że życie umie wypełznąć z sytuacji pozornie beznadziejnych. Życie to walka o oddech. Życie to walka o nadzieję. Życie to walka o ogień. (Żelisław Żelisławski).

Spektakl powstał we współpracy artystów-tancerzy Polskiego Teatru Tańca z grupą twórców, wyłonioną w konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Szyderców 2020 - reżyserem Szymonem Kaczmarkiem, choreografem Mikołajem Karczewskim, dramaturgiem Żelisławem Żelisławskim, scenografką Kają Migdałek i kompozytorem Kamilem Tuszyńskim. Premiera wpisała się w idiom „Człowiek - roślina - hasło programowe 2021 roku w Polskim Teatrze Tańca - oznaczające czas intensywnej inspiracji bioróżnorodnością form natury oraz ruchem wszechobecnym w zjawiskach przyrody.

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2021, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po spektaklu o godz. 21.15 odbędzie się spotkanie z publicznością - lutowa rozmównica.

Spektakl znalazł się w zestawieniu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” w sezonie 2020/2021, przygotowanym przez miesięcznik „Teatr”.

AUTORZY I REALIZATORZY:

koncepcja:

Szymon Kaczmarek

Żelisław Żelisławski

reżyseria:

Szymon Kaczmarek

choreografia:

Mikołaj Karczewski

dramaturgia:

Żelisław Żelisławski

scenografia:

Kaja Migdałek

muzyka:

Kamil Tuszyński

współpraca kostiumograficzna i charakteryzacja:

Adriana Cygankiewicz

OBSADA: artyści - tancerze Polskiego Teatru Tańca

produkcja:

Polski Teatr Tańca
Instytut Muzyki i Tańca

premiera online:

26 lutego 2021 roku

VOD PTT

Czas trwania: 59 minut

***
BILETY:

U 45 PLN / N 90 PLN
do nabycia w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed rozpoczęciem spektaklu w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu

Więcej o spektaklu

Źródło:

Materiał nadesłany