EN

5.05.2021, 08:58 Wersja do druku

Poznań. Dzień Dziecka trochę wcześniej

Inne aktualności

- Robimy wszystko, by okazji do bezpiecznych spotkań było jak najwięcej - mówi Karolina Kulig, rzeczniczka Centrum Sztuki Dziecka, które między 24 a 30 maja zaprasza na Biennale Sztuki dla Dziecka. Ze względu na pandemiczne obostrzenia większość wydarzeń organizatorzy planują online.

To będzie już 23. edycja imprezy, która przez dekady co dwa lata przyciąga do Poznania wielopokoleniową publiczność. Biennale Sztuki dla Dziecka to nie tylko spektakle, ale też pokazy filmowe, spotkania ze sztuką czy warsztaty. Przez poszczególne wydarzenia przewijają się zawsze dziesiątki uczestników, ale zdarzają się też bardzo kameralne punkty programu. – Nie chcemy widowisk dla 10 tys. ludzi. Czasami, żebyśmy się dobrze spotkali, musi nas być mało. Bo wtedy po prostu lepiej się rozmawia – mówił dwa lata temu w „Wyborczej” Jerzy Moszkowicz, dyrektor festiwalu.
Formuła online to szansa

– To niezwykły zbieg okoliczności, że akurat w roku 2021, gdy wymęczeni jesteśmy kilkunastoma miesiącami pandemii i izolacji, hasłem przewodnim Biennale Sztuki dla Dziecka jest właśnie „Spotkanie jako sztuka” – mówi Karolina Kulig, rzeczniczka imprezy. Podkreśla, że decyzja o tytule zapadła niemal cztery lata temu. – Okazuje się jednak nader trafiona: wiemy, że nasza publiczność niezwykle tęskni za spotkaniami na sali teatralnej, kinowej, za warsztatami, akcjami twórczymi, wystawami. Robimy wszystko, by okazji do bezpiecznych spotkań było jak najwięcej, jednak wciąż uzależnieni jesteśmy od pandemicznych obostrzeń – tłumaczy rzeczniczka. I zapowiada, że zdecydowana większość programu tegorocznego Biennale zaprezentowana zostanie online na specjalnie przystosowanej do tego platformie streamingowej. – Po doświadczeniach grudniowego festiwalu Ale Kino! wiemy, że tkwi w tym ogromna szansa na dotarcie z niezwykłymi propozycjami dla młodych odbiorców nie tylko do publiczności w Poznaniu, ale i w całej Polsce – mówi Karolina Kulig.
Kopciuszek w szklanym domu, zabawa bez granic

Co zobaczymy między 23 a 30 maja? M.in. indonezyjskie widowisko lalkowe bez słów „Chrząszcze w koszyku” (dla dzieci od 5 lat). Powstało zgodnie za założeniami grupy Papermoon Puppet Theatre, według których każdy przedmiot można ożywić i stworzyć z niego zachwycającą formę artystyczną. Bohaterem spektaklu jest Wehea, mały chłopiec, który mieszka w lesie deszczowym. Jak wiele innych żyjących tam osób, Wehea odczuwa szczególny związek z naturą.

Teatr Stary w Krakowie pokaże na Biennale spektakl „Kopciuszek” (od 11 lat) w reżyserii Anny Smolar. Przedstawienie w oryginalnej wersji francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata to, jak zapowiadają twórcy, opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. O szklane ściany zimnego, designerskiego domu Macochy rozbijają się ptaki. Wróżka (Bartosz Bielenia) bawi Kosię – Kopciuszka (Jaśmina Polak) magicznymi sztuczkami. Ale przede wszystkim, dzięki trzeźwemu oglądowi świata, pomaga jej oswoić się ze śmiercią matki i odnaleźć radość życia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Bartosz Bielenia w roli Wróżki, kołysanki z Natalią Kukulską. Dzień Dziecka w Poznaniu trochę wcześniej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.