EN

10.01.2023, 16:13 Wersja do druku

Poznań. Amerykański monodram „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”

Entuzjastycznie opisywany przez recenzentów monodram o Janie Karskim, kurierze Polskiego Państwa Podziemnego, już 4 lutego będzie można zobaczyć w Poznaniu.

mat. organizatora

Inne aktualności

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może jesteśmy bezduszni albo zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? – to fragment recenzji z „Washington Post” po premierze sztuki przedstawiającej losy emisariusza polskiego państwa podziemnego.

W rolę Karskiego wciela się David Strathairn nominowany do Oscara za film „Good Night and Good Luck”, (znany także z filmów „Lincoln” czy „Nomadland”). Rola aktora w przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Monodram stawia pytania o kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne, a jego przesłanie jest bardzo aktualne w kontekście wojny w Ukrainie. Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje bowiem do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, zastępuje egoizm empatią, a strach – odwagą.

Współautorem i reżyserem spektaklu jest Derek Goldman, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg. Wraz ze współscenarzystą Clarkiem Youngiem stworzyli monodram w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, przy wsparciu Jan Karski Educational Foundation i Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Spektakl był już gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco, a dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation zostanie pokazany również w Polsce. Będzie można zobaczyć go na przełomie stycznia i lutego w Krakowie, Warszawie, Łodzi, a także 4 lutego o godz. 19:00 w Auli Artis Poznaniu (Collegium da Vinci, ul. Kutrzeby 10).

Jan Karski – kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i o zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: „Tajne Państwo”, „Wielkie Mocarstwa wobec Polski:1919-1945 od Wersalu do Jałty”.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętniania Jana Karskiego i jego wartości oraz budowania stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

Terminy:
25 i 26 stycznia godz. 19.00 | Warszawa | Teatr Dramatyczny
29 stycznia godz. 19.00 | Łódź | ArtKombinat, Scena Monopolis
1 lutego godz. 19.00 | Kraków | Teatr Variete
4 lutego godz. 19.00 | Poznań | Aula Artis

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne