EN

25.07.2023, 11:31 Wersja do druku

Poznań. Stanowisko Komisji Dialogu Obywatelskiego w sprawie Malta Festival Poznań i Fundacji Malta

Publikujemy stanowisko Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania w sprawie Malta Festival Poznań i sytuacji Fundacji Malta (red.).

Poznań, 21.07.2023 r.

Szanowny Pan Jacek Jaśkowiak
Prezydent Miasta Poznania

Szanowny Pan Jędrzej Solarski
Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

STANOWISKO KOMISJI DIALOGU OBYWATELSKIEGO PRZY WYDZIALE KULTURY URZĘDU MIASTA POZNANIA W SPRAWIE MALTA FESTIVAL POZNAŃ I SYTUACJI FUNDACJI MALTA

Szanowni Panowie,

Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury UMP z zaskoczeniem przyjęła informację o trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Fundacja Malta organizująca Malta Festival Poznań. Nasz niepokój wzbudził zarówno prawdopodobny koniec Festiwalu wpisującego się od ponad trzydziestu lat w historię Miasta, jak i możliwe naruszenie i zredukowanie społecznego zaufania do sektora organizacji pozarządowych, odpowiedzialnie gospodarujących miejskimi środkami publicznymi, a także kryzys wizerunkowy poznańskiej kultury, która — pomimo legendy i rangi Malta Festival Poznań — nigdy nie sprowadzała się do jednego tylko wydarzenia, oferując różnorodność i bogactwo artystycznych projektów.

Z powagą i szacunkiem przyjmujemy stanowisko wyrażone w liście otwartym ludzi kultury i sztuki, podpisanym przez wiele znakomitych i ważnych osób. Zwracamy przy tym uwagę, że proklamowana w nim troska o wspólną przestrzeń wolności do uprawiania Prawdy, Dobra i Piękna od zawsze stanowiła niezbywalny fundament inicjatyw kulturalnych, podejmowanych przez środowisko poznańskich twórców, twórczyń oraz organizacji pozarządowych we współpracy i w dialogu z Miastem Poznań, któremu bliskie jest wspieranie ruchów obywatelskich (czego przykładem było także wsparcie udzielane Fundacji Malta). Komisja przestrzega przed zamieszczonymi w informacji poprzedzającej list wezwaniami do sprzeciwu dla stanowiska decydentów wobec kultury i wpisywaniem kłopotów najwyżej dotowanej w miejskich konkursach organizacji w nurt politycznych sporów, związanych z problemami takich instytucji jak Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Bardziej właściwym w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Fundacja, wydawałby się skierowany do całego społeczeństwa apel o solidarność — adresowany zarówno do władz miasta Poznania, jak i tych wojewódzkich, ministerialnych, a także prywatnych fundatorów i ludzi dobrej woli. Wielu z nas już kiedyś odpowiedziało pozytywnie na takie wezwanie Fundacji Malta, pełniąc symboliczną rolę mecenasów kultury.

Komisja Dialogu Obywatelskiego w swoim stanowisku nie chce wypowiadać się na temat kondycji festiwalu czy wartości artystycznej programu Malta Festival Poznań. Pragnie jednak zauważyć, że jeśli chodzi o finansowe wsparcie samorządu w Otwartym konkursie ofert na wsparcie lub powierzenie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pozycja Fundacji Malta zawsze była względem innych organizacji pozarządowych uprzywilejowana. Trudno w związku z tym obarczać odpowiedzialnością za zły stan finansów Fundacji Miasto, rokrocznie zapewniające festiwalowi największe wsparcie. Dla przykładu, na organizację tegorocznej edycji Malta Festiwal Poznań przeznaczono jedną dziesiątą budżetu założonego w konkursie na roczną działalność wszystkich poznańskich NGO z sektora kultury – tj. jeden milion pięćdziesiąt tysięcy złotych. W poprzednim roku była to prawie jedna piąta tego budżetu. W ostatnich dziesięciu latach, o czym informował poznański Wydział Kultury, festiwal dotowano łączną kwotą ponad 24 milionów złotych.

Przypominamy też, że inne poznańskie organizacje pozarządowe, spełniając kulturotwórczą i wspólnototwórczą rolę, wciąż pozostają niedofinansowane. Do Otwartego konkursu ofert na wsparcie lub powierzenie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2023 zgłoszono ponad trzysta projektów. Środki z budżetu Miasta wystarczyły na realizację stu sześćdziesięciu zadań, wśród których — poza Malta Festival Poznań — znajdują się zarówno inne ważne dla Miasta festiwale, jak i działalność ośrodków ze stałym rocznym programem, projekty wydawnicze, działania edukacyjne i inne mniejsze wydarzenia artystyczne. Zwiększenie puli środków na pracę i działania NGO jest bardzo potrzebne, co Komisja sygnalizowała Prezydentowi i Radzie Miasta w Stanowisku w sprawie budżetu Miasta Poznania na rok 2023 z dnia 12 grudnia 2022 r. Wszelkie rozmowy na temat udzielenia wsparcia Fundacji Malta powinny być prowadzone w związku ze strategią i możliwościami finansowania całego sektora poznańskich organizacji pozarządowych z obszaru kultury.

Komisja Dialogu Obywatelskiego zwraca uwagę, że przerzucenie na Miasto odpowiedzialności za spłatę prywatnych zobowiązań organizacji pozarządowej poprzez zakup majątku i posiadanych przez nią praw do kulturalnej marki stanowiłoby absolutny precedens w historii Miasta. Propozycja ta może — a przecież nie powinna, co kategorycznie pragniemy podkreślić — stać się okazją do mnożenia złych i niebezpiecznych praktyk. Każda inwestycja dotycząca samorządowych środków publicznych, zwłaszcza w obszarze skromnie dotowanej kultury, jest związana z olbrzymią odpowiedzialnością. Musi wiązać się z gospodarnością i cechować absolutną transparentnością, jeśli chodzi o proces jej wdrażania. Tego rodzaju wydatek powinien wpisywać się w szerszą strategię kulturalnych działań Miasta a nie „spłatę długów” (jak to określają media) i być poprzedzony szczegółową analizą sytuacji, a także — co z punktu widzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego jest szczególnie istotne, a co pominięte zostało w apelu osób ze świata kultury i sztuki oraz w propozycji Fundacji Malta — winien zostać skonsultowany społecznie. Wymaga zatem namysłu, a nie pospiesznej decyzji w warunkach medialnej presji czy tonu szantażu.

Komisja Dialogu Obywatelskiego ostrzega, że nawet w razie ewentualnego przejęcia przez Poznań praw do marki Malta Festival Poznań niejasnym lub niepewnym na ten moment są: sposób organizacji przyszłych edycji Festiwalu (powierzenie ich istniejącej miejskiej instytucji lub też np. rozpisanie konkursu), strategia finansowania (wysokość możliwego dofinansowania oraz zabezpieczenie w kolejnych latach środków na to przedsięwzięcie w budżecie), dalsze zaangażowanie Fundacji w funkcji operatora (w tym możliwość rzeczywistego wykorzystania wiedzy, doświadczenia czy kontaktów dotychczasowego zespołu). W związku z rezygnacją Michała Merczyńskiego ze stanowiska dyrektora nieznana jest wizja, program, struktura i kierunki rozwoju Malta Festival Poznań. Należałoby też być może na nowo zdefiniować charakter Festiwalu, który na przestrzeni lat podlegał silnym transformacjom, w różny sposób wpływającym na jego ocenę i kulturotwórczą rolę dla miasta.

W kwestii przekształcenia projektu Malta Festival Poznań w miejską instytucję kultury Komisja Dialogu Obywatelskiego nie zajmuje stanowiska, ale zwraca uwagę, że takie rozwiązanie tym bardziej wymaga konsultacji, strategicznego przepracowania i związane jest z koniecznością zwiększenia miejskiego budżetu na kulturę w celu zabezpieczenia środków na dalszą działalność podmiotu. Jednocześnie informujemy, że dotychczasowe prośby i sugestie innych organizacji pozarządowych, ubiegających się o status miejskich instytucji, nie znalazły pozytywnego finału.

Otwartej merytorycznej debacie i rozważnemu działaniu, poza wspomnianym pośpiechem, nie sprzyja również atmosfera wrogości. Z niepokojem obserwujemy próby wywierania medialnego nacisku i eskalowania konfliktu poprzez konfrontacyjne, ale też obraźliwe wypowiedzi przedstawicieli Fundacji pod adresem Miasta i Prezydenta. Jesteśmy zdania, że zaostrzanie sporu, nie tylko go nie rozwiązuje, ale przede wszystkim znacząco oddala wizję współpracy z największym i najwierniejszym mecenasem Festiwalu, jakim od początku jego powstania jest Miasto Poznań.

Wzywając do rozwagi i dialogu, pragniemy przypomnieć, że dokładnie rok temu, po otwartym apelu części środowiska kultury i sztuki, wywołanym decyzjami władz Malta Festival Poznań w ramach organizacji 32. edycji „Świat w uścisku”, postulowaliśmy organizację merytorycznego spotkania na neutralnym gruncie. Braliśmy czynny udział w przygotowaniu debaty na temat Malta Festival Poznań i jego znaczenia dla miasta. Wspólnemu spotkaniu różnych stron przyświecało założenie wieloaspektowości — stworzenie szansy na ewaluację działań, możliwości dyskusji nad tożsamością Festiwalu, rozważenie jego zaangażowania we współpracę z lokalnymi organizacjami, ale także poruszenie kwestii pracowniczych, które dziś powracają echem w listach otwartych poznańskich twórców i twórczyń. Chcemy podkreślić, że marka Festiwalu budowana była autorsko, ale także pracowniczo, poprzez zaangażowanie i ideowe wykorzystanie lokalnego środowiska nieetatowych pracownic i pracowników kultury, twórców i twórczyń, edukatorów i edukatorek, animatorów i animatorek, wolontariuszy i wolontariuszek. Do debaty niestety z przyczyn od nas niezależnych nie doszło.

Odpowiadając na stanowisko Miasta w sprawie sytuacji Malta Festival Poznań z dnia 12.07.2023 r., Komisja Dialogu Obywatelskiego podtrzymuje gotowość do rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat przyszłości: zarówno teatralnego festiwalu, który mógłby uzupełnić letnią ofertę kulturalną, jak i całej kultury tworzonej przez poznańskie organizacje pozarządowe i kontekstu, także finansowego, w którym ją tworzą. Przyglądając się dyskusji nad przyszłością Malta Festival Poznań, można niekiedy odnieść mylne wrażenie, że poza Festiwalem nie istnieje oferta kulturalna tworzona przez poznańskie NGO. O wartości i dokonaniach tego środowiska pragniemy wobec tego ze szczególnym naciskiem przypomnieć. Jego potencjał jest znaczący i gotowy do dalszego rozwoju, o ile pozwolą na to kwoty dofinansowań otrzymywane w ramach konkursów publicznych.

Zapraszamy Pana Prezydenta i Pana Wiceprezydenta do rozmów, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji.

Z wyrazami szacunku, w imieniu Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania,


Przewodnicząca Ewa Kaczmarek-Domagalska

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne