EN
4.04.2022, 09:43 Wersja do druku

Powrót do PRL-u. Wąsy, meblościanka i fiat 126 p

„Nasz mały PRL"  Izabeli Meyzy i Witolda Szabłowskiego w reż. Moniki Janik-Hussakowskiej w Nowym Teatrze w Słupsku. Pisze Anna Czerny-Marecka w Głosie Pomorza.

fot. mat. teatru

Nowy Teatr w Słupsku pokazał nową premierę - spektakl „Nasz mały PRL". Publiczność 50 plus zaśmiewa się do rozpuku. Młodsi widzowie też dają się wkręcić, chociaż PRL znają tylko z opowieści. Spektakl jest debiutem reżyserskim Moniki Janik-Hussakowskiej, aktorki Nowego Teatru.

Na scenie trzepak, blok z wielkiej płyty, ławeczka, ława przykryta bieżnikiem i, przede wszystkim, meblościanka na wysoki połysk, która, jak w Narnii, jest portalem między współczesnym kapitalizmem i okresem PRL-u. Dwójka młodych ludzi decyduje się na reportersko-socjologiczny eksperyment. Przeniosą się w czasie, próbując żyć w 1981 roku. On zapuszcza wąsy i przywdziewa dżinsowy mundurek, ona robi sobie trwałą i ubiera się w bezkształtne ciuchy z epoki. Żegnajcie komórki, laptopy i Internet. Nie zrobią sobie w nowej scenerii selfie i nie puszczą na FB i Instagramie. Będą za to wielogodzinne kolejki po to, co rzucili do sklepów, kość wołowa spod lady, wyłączenia prądu i PRL-owska szarość i bylejakość.

Na scenie ani szaro, ani byle jako jednak nie jest. Przeciwnie, skecze sytuacyjne przeplatane publicystką wywołują u publiczności wybuchy śmiechu. A momentami też refleksje: co straciliśmy, zyskując pełne półki w sklepach; co ze świata PRL-u przenieśliśmy w bagażu homo sovieticusa?; dlaczego cieszy nas widok przedmiotów z tamtych lat, ale żyć to już by się tak na nowo nie dało?

fot. mat. teatru

Reżyserka, sama znająca PRL tylko z opowieści, pojechała po bandzie, a aktorzy z radością jej w tej jeździe bez trzymanki towarzyszą. Grają, tańczą, śpiewają PRL-owskie hity. Publiczność daje się wciągnąć, nawet kiedy jest tak młoda, że PRL to dla niej prehistoria.

Spektakl oparty na książce „Mój mały PRL" Izabeli Meyzy i Witolda Szabłowskiego. Scenografia: Barbara Guzik, opracowanie muzyczne: Cezary Reinert, opieka muzyczna: Monika Bubniak, obsada: Bożena Borek, Monika Bubniak (gościnnie), Igor Chmielnik, Krzysztof Kluzik, Katarzyna Pałka (gościnnie), Woj -dech Marcinkowski. Spektakl z muzyką na żywo.

Najbliższe spektakle: 10 kwietnia - godzina 15 i 19; 21 i 22 kwietnia - godzina 19; 19-22 maja - godzina 19.

Tytuł oryginalny

Powrót do PRL-u. Wąsy, meblościanka i fiat 126 p

Źródło:

„Głos Pomorza” nr 78

Autor:

Anna Czerny-Marecka

Data publikacji oryginału:

04.04.2022