EN

3.10.2022, 15:25 Wersja do druku

Polskie Radio. Marta Rebzda otrzymała Złoty Krzyż Zasługi

Kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, Marta Rebzda, otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Nadawany jest on osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

fot. mat. organizatora

W piątek, 30 września, Marta Rebzda odebrała z rąk Wojewody Mazowieckiego, Pana Konstantego Radziwiłła, Złoty Krzyż Zasługi za swoją działalność, która ma na celu dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski, czyli za reportaże radiowe oraz scenariusze słuchowisk, które są realizowane w Teatrze Polskiego Radia i emitowane na antenie radiowej Jedynki. Nagrodzona doceniła w tym wyróżnieniu rolę Polskiego Radia - Bardzo się z tego wyróżnienia cieszę. Nie byłoby go, gdyby nie możliwości, które stwarza mi Polskie Radio. Dziękuję!

Marta Rebzda jest autorką wielu słuchowisk, których realizacje zaowocowały licznymi nagrodami. W tym roku słuchowisko „Pozwól, że ci opowiem" zdobyło pierwsze miejsce na UK International Audio Drama Festiwal 2022 oraz znalazło się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Prix Europa 2022. Z kolei podczas Festiwalu „Dwa Teatry - Zamość 2022" autorce przyznano nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska "Dobro wraca podwójnie". W 2021 roku zostało ono nagrodzone przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą specjalną w konkursie „Audycja Historyczna Roku". W 2022 roku uhonorowane zostało również Jej słuchowisko „Ktoś na panią czeka" , które otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Z kolei za słuchowisko „Żaba", Marta Rebzda otrzymała nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2018" i taką samą nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska za utwór „Popsute" na festiwalu „Dwa Teatry - Zamość 2021". Nagrodzona jest także współautorką powieści radiowej „Matysiakowie”.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wręczył 21 odznaczeń państwowych i resortowych: 2 Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości, 4 Złote Krzyże Zasługi, 11 Brązowych Krzyży Zasługi, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się w piątek, 30 września br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Źródło:

Materiał własny