EN

24.06.2024, 13:06 Wersja do druku

Podsumowanie sezonu teatralnego 2023/24 w Warszawie

Jak co roku garść statystyk teatralnych warszawskich teatrów na koniec sezonu 2023/24. Pisze Maciej Łukomski.

fot. Krzysztof Bieliński

Od kilkunastu lat przez kolejne sezony teatralne, dla celów prywatnych, prowadzę statystyki teatralne warszawskich scen. W tym roku postanowiłem tymi wyliczeniami podzielić się z czytelnikami portalu e-teatr.

W sezonie 2023/24 na warszawskich scenach państwowych i wiodących scenach prywatnych odbyło się ponad 8700 spektakli i 78 premier.

Siedem premier odbyło się na deskach scen Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury (Teatr Polonia i Och-Teatr) oraz w Teatrze Polskim. Sześć premier odbyło się w Teatrze Narodowym, Teatrze Capitol i Teatrze Komedia.

W sezonie 2023/24 po pięć premier przygotowały między innymi Teatr Powszechny, Teatr Rampa i Opera Narodowa. Cztery premiery przygotował Teatr Ateneum i Teatr Dramatyczny. Trzy premiery Teatr Kwadrat. W kończącym się właśnie sezonie jedną tylko premierą przygotował Teatr Współczesny.

W sezonie 2023/24, w ilości zagranych spektakli przodują prywatne sceny. Rekordzistą jest Teatr Capitol, który zaprezentował blisko 1300 spektakli. Ponad 900 przedstawień zagrano w teatrach prowadzonych przez fundację Krystyny Jandy. 574 spektakli zaprezentował Teatr Kamienica. 461 przedstawień zagrał Teatr Muzyczny Roma. Blisko 400 spektakli wystawiono na trzech scenach Teatru Narodowego. Na kolejnych miejscach pod względem ilości zagranych spektakli są Teatr Kwadrat, Teatr Studio Buffo i Teatr Ateneum. Każdy z nich zaprezentował w granicach 350 przedstawień. Najmniej spektakli grał między innymi Teatr Sabat i Opera Narodowa, która zagrała tylko ponad sto przedstawień!

W repertuarze warszawskich scen w sezonie 2023/24 znajdowało się 560 tytułów. Najwięcej tytułów w repertuarze, bo 68, miała Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. 36 tytułów w repertuarze miał Teatr Capitol, podobnie Teatr Kamienica i Teatr Powszechny. 30 tytułów znajdowało się w repertuarze Teatru Narodowego. Po dwanaście tytułów miał w swoim repertuarze Teatr Studio Buffo, 6. piętro i Teatr Współczesny. Najmniej - sześć tytułów miał Teatr Sabat. Przeciętnie każda warszawska scena ma w repertuarze ok. 20 tytułów.

Najczęściej granym tytułem w sezonie 2023/24 na warszawskich scenach był musical "We Will Rock You", który Teatr Roma przez dziesięć miesięcy zagrał ponad 230 razy. 118 razy został zagrany "Prezent urodzinowy" Teatru Capitol. Blisko sto razy zaprezentowano inny tytuł tej sceny - "Lumbago...". 87 razy zaprezentowano "Kiedy kota nie ma" Teatru Capitol, a 86 razy legendarny musical "Metro" Teatru Studio Buffo, który w nowym sezonie zostanie zagrany po raz 2600. W omawianym sezonie blisko 50 razy zagrała swój monodram "My way" Krystyna Janda. 45 razy zagrano musical "Matylda" Teatru Syrena. Warto zauważyć, że najczęściej granymi tytułami są farsy, komedie i musicale.

Ponad 200 spektakli poza siedzibą zagrał Teatr Capitol. Ponad sto przedstawień zaprezentowały na krajowych scenach teatry stworzone przez Krystynę Jandę. Najczęściej granymi tytułami Teatru Capitol poza siedzibą były spektakle "Prezent urodzinowy" i "Kiedy kota nie ma".

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne