EN

14.12.2022, 12:46 Wersja do druku

Podsumowanie 8. Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz

8 edycja Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz dobiegła końca. Od 15 października mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu niesamowitych wydarzeniach artystycznych. Były to koncerty, spektakle, wystawy, recitale, stand- up oraz wyjątkowa projekcja filmu i spotkanie autorskie.

fot. mat. organizatora

Na tegorocznym festiwalu widzowie jak co roku mieli okazję zagłosować na jeden z 6 spektakli z nurtu konkursowego i tym samym przydzielili brązową, srebrną oraz złotą maskę. Warunkiem była obecność na co najmniej 4 wydarzeniach.

Wśród spektakli z nurtu konkursowego mieliśmy okazję zobaczyć: Spektakl “Być jak Marlene” ukazujący prawdziwe oblicze wielkiej ikony kina i estrady Marleny Dietrich. Scenariusz napisany został przez Jarosława Witaszczyka, teksty piosenek Jan Jakub Należyty, a konsultacji reżyserskich udzielał Marek Bartkowicz. W rolę tytułowej “Marlene” wcieliła się Ewa Lorska, a na scenie towarzyszył jej Jarosław Witaszczyk. „Pozamiatane” to spektakl reżyserii Karola Stępkowskiego, produkcji “Mam Teatr”, podczas którego mogliśmy zobaczyć szczęśliwe małżeństwo z dwójką dzieci, szczęśliwych do czasu, gdy małżonkowie musieli zmierzyć się z utratą pracy i osobą trzecią w ich związku. Scenariusz został napisany przez Marzannę Graff, a na scenie zagrali Marzanna Graff oraz Aleksander Mikołajczak. Na scenie rawickiego Domu Kultury mieliśmy okazję zobaczyć również sztukę teatralną „Życie: trzy wersje” z wyrazistymi postaciami, dawką emocji i inteligentnym dowcipem, którego reżyserem jest Jerzy Schejbal, za scenografię odpowiedzialna jest Tatiana Kwiatkowska, a w postaci wcielili się aktorzy: Natasza Leśniak, Katarzyna Pakosińska, Piotr Ligienza oraz Jerzy Schejbal.

Na tegorocznym festiwalu publiczność oddając głosy zdecydowała, że Brązową maskę otrzyma muzyczna komedia Jerzego Szczudlika pt. “Lepsza” reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. w rolę dwóch dam, aktorek z zawodu wcieliły się Ewa Kuklińska oraz Tatiana Sosna-Sarno, a w amanta terapeutę aktor Stanisław Banasiuk. Za scenografię odpowiedzialny jest Tomasz Bzdęga, wizualizacje Przemysław Wawrzyniak, a koproducentami są Teatr Miejski w Lesznie oraz Dom Kultury w Rawiczu.

Srebrną maskę otrzymał spektakl pt. “Freda i Zuza” reżyserii Magdaleny Wołłejko. W tytułową Fredę oraz Zuzę wcieliły się Magdalena Wołłejko i Magdalena Wójcik. Scenografię wykonał Wojciech Stefaniak. W komedii artystki nie pierwszej już młodości z widzami odkrywały razem z nami internet i nieoczekiwanie z fascynacji portalami społecznościowymi postanowiły same założyć swój własny internetowy poradnik dla kobiet. Autorką tej tryskającej humorem sztuki jest Meggie W. Wrightt, której wcześniejsza znana sztuka “Klub Hipochondryków”, stała się spektaklem kultowym, który przez kilkanaście lat nie schodziła z afiszów teatralnych w całej Polsce. Spektakl komediowy zachwycił widzów oraz otrzymał dodatkowo nagrodę młodzieżowego Jury, w składzie Zuzanny Jeziernej, Marii Chytrowskiej oraz Zofii Straburzyńskiej, a opiekunem młodzieżowego Jury była Pani Anna Noga.

Bohaterowie komedii pt. “Seks, miłość i... podatki” reżyserii Tomasza Dutkiewicza ze wszystkich sił starali się zadać kłam owej ponurej podatkowej nieuchronności, jednocześnie coraz bardziej nieuchronnie popadając w karkołomne tarapaty i to oni podbili serca publiczności. Spektakl zdobył Złotą maskę tegorocznego Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz, a na scenie zagrali Marta Wierzbicka, Agnieszka Dulęba - Kasza, Katarzyna Trzcińska, Magdalena Wójcik, Mateusz Banasiuk, Mikołaj Krawczyk, Robert Rozmus oraz Marcin Troński, za scenografię odpowiedzialny jest Wojciech Stefaniak.

Pozostaje pogratulować wszystkim tegorocznym laureatom Festiwalu i z niecierpliwością czekać na kolejna już edycję Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz.

Źródło:

Materiał nadesłany