EN

2.12.2020, 08:34 Wersja do druku

Podlaskie. Ambasador Wschodu. Laureaci 2020: Krzysztof Czyżewski i projekt Stowarzyszenia "Pocztówka"

Tytuł przyznawany od siedmiu lat przez wydawcę magazynu "Kraina Bugu" honoruje osoby i instytucje działające na terenie wschodniej Polski oraz na jej pograniczu. W tegorocznej edycji wśród laureatów znaleźli się Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze, i festiwal Wertep - projekt Stowarzyszenia "Pocztówka", które przywozi teatr do miejscowości teatru pozbawionych.

Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, publicysta, animator kultury, który wraz ze współpracownikami od kilku dekad buduje mosty na pograniczach i propaguje ideę dialogu, otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Roku. Objazdowy Festiwal Teatralny „Wertep” otrzymał nagrodę w kategorii kultura i sztuka ex aequo – wraz z Festiwalem Trzech Kultur we Włodawie.

Organizatorzy konkursu „Ambasador Wschodu” w tym roku statuetki (za dokonania z ubiegłego roku) przyznali osobom, projektom i instytucjom w 12 kategoriach. Selekcja była duża – zgłoszeń do nagrody było aż 130.
Wizytówki regionu

Jak informują organizatorzy, Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny Polski wschodniej oraz jej pogranicza. Przedmiotem konkursu jest ocena, wybór, prezentacja i uhonorowanie tytułem Ambasadora Wschodu samorządów, przedsiębiorstw, instytucji, organizacji oraz osób wyróżniających się w dziedzinie samorządności, biznesu i turystyki, projektów społecznych, kultury, nauki i sztuki. Laureaci robią unikatowe rzeczy, są kreatywni, działają nie tylko lokalnie, będąc wizytówką swoich małych ojczyzn.

Organizatorzy rozszerzyli konkurs na działania i inicjatywy realizowane na całym obszarze Polski wschodniej, od Suwałk po Sanok. Od roku 2015 została zmieniona także formuła merytoryczna i obok dziedzin takich jak działalność kulturalno-społeczna, samorząd, biznes, turystyka pojawiły się takie kategorie jak kultura i sztuka oraz odpowiedzialność społeczna. W każdym roku przyznawana jest także Nagroda Specjalna za działania transgraniczne lub transregionalne oraz tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu za całokształt działalności.
Laureaci 7. edycji konkursu
Kategorie grupowe:

* Samorząd – Miasto Rzeszów – Urban Lab
* Odkrycie roku w kategorii Samorząd: pani Agnieszka Skolimowska, Szkoła Podstawowa im. Bohdana Arcta w Kotuniu

* Turystyka – Ziołowy Zakątek

* Projekt ex aequo: WERTEP Festival Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

* Odkrycie roku w kategorii Projekt: Projekt fotograficzny „Tutejsi” Mateusza Baja

* W kategorii Biznes w tym roku nagroda nie została przyznana.
Kategorie indywidualne:

* Społecznie Odpowiedzialny – Towarzystwo dla Natury i Człowieka

* Kultura i Sztuka – Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (Lublin)

* Marka – Szlak Green Velo

* Nauka – dr Konrad Rejdak z Kliniki Neurologii UM w Lublinie

* Nagroda Specjalna – Teatr NN Brama Grodzka

Honorowym Ambasadorem Wschodu został Krzysztof Czyżewski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Białystok” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

moż

Data publikacji oryginału:

02.12.2020