EN

19.05.2021, 08:10 Wersja do druku

Płock. W czerwcu konferencja naukowa „Teatr Norwida”

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie) oraz Sekcja Nauk Humanistycznych Towarzystwa Naukowego Płockiego (TNP) organizują w czerwcu konferencję naukową pod hasłem „Teatr Norwida” z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Inne aktualności

W informacji anonsującej konferencję naukową, która ma się odbywać od 17 do 24 czerwca w siedzibie TNP, zwrócono uwagę, że Cyprian Kamil Norwid, jako wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik i dramatopisarz, a także rzeźbiarz, malarz i rysownik, rzadko kojarzony jest z teatrem.

Jak zauważono, ostatnie badania literaturoznawców, pracujących nad krytycznym wydaniem dzieł Cypriana Kamila Norwida, „wskazują, że doświadczenia teatralne wielkiego Mazowszanina nie były tak skromne, jak dotąd sądzono, dlatego warto na nowo je odkryć”.

„Podczas konferencji przybliżymy tę niedocenianą sferę twórczości Norwida, co w konsekwencji może ośmielić reżyserów teatralnych do sięgania po utwory Norwida, a także do mówienia o dorobku Norwida w szerszym kontekście literackim” – podkreślono we wtorkowym komunikacie płockiej sceny. Dodano, iż na zakończenie konferencji, 24 czerwca, na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego w Płocku odbędzie się czytanie performatywne sztuk Cypriana Kamila Norwida.

Pod koniec listopada ubiegłego roku, w uznaniu zasług dla polskiej sztuki i kultury, Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w 200-lecie jego urodzin.

„Przyszedł on na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji” - przypomniano m.in. w sejmowej uchwale.

Podkreślono w niej także, iż „najwybitniejsi polscy poeci podążali szlakiem Norwida”, a jego twórczy wkład w nowoczesną polską literaturę i szerzej w polską kulturę, „jest ogromny, na wielu polach decydujący”. Jubileuszowe obchody Roku Cypriana Kamila Norwida odbywają się w całej Polsce.

Źródło:

Materiał własny