EN
26.05.2022, 09:59 Wersja do druku

Płock. Powstał mural z wizerunkiem Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej

Inne aktualności

Zamyślona, uśmiechnięta artystka kabaretowa, aktorka, dyrektorka z często pokazywanego zdjęcia z kapeluszem z woalką, udekorowanym kwiatami - cztery wizerunki Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej już można zobaczyć na murze płockiego amfiteatru od strony wejścia na nabrzeżu. Pisze Karolina Burzyńska w „Gazecie Wyborczej - Płock”.

Mira Zimińska-Sygietyńska – niemal jednogłośną decyzją miejskich radnych – została patronką amfiteatru w 2019 r. Od głosu powstrzymała się wtedy jedynie radna Wioletta Kulpa.

Od tego momentu zabrakło choćby tabliczki z nazwą. Sprawa oficjalnego upamiętnienia urodzonej w Płocku współzałożycielki i długoletniej dyrektorki Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze" przycichła także z powodu wybuchu pandemii i zakazu organizowania imprez. Oczywiście wciąż można było mijać Mirę na ul. Tumskiej tuż przy kamienicy Muzeum Mazowieckiego, a od zeszłego roku oglądać związane z nią rzeczy (chociaż w skromnej formie) w Galerii Płocczan XX w. w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Teraz jednak artystka „powraca" w rodzinne strony w jeszcze większym stopniu. Najpierw mural, a już niedługo – jak zapowiedział nam dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski – oficjalne nadanie nazwy amfiteatrowi z udziałem Mazowsza, którego Mira była dyrektorką aż do śmierci w 1997 r.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Mira już nie tylko na Tumskiej, w muzeum i wśród Honorowych Obywateli Miasta! Powstał mural w miejscu, którego będzie patronką

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Płock online”

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Karolina Burzyńska

Data publikacji oryginału:

26.05.2022