Projekcje filmów z audiodeskrypcją oraz spotkania z twórcami znalazły się w programie 12. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który w Płocku (Mazowieckie) potrwa od 17 do 23 września. Wydarzenie zostanie zainaugurowane spektaklem „Balladyna” w Teatrze Dramatycznym.
Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Jak poinformowała PAP Renata Nych, dyrektor Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, w tym roku nowością, która ma być kontynuowana podczas przyszłych edycji wydarzenie, będzie spotkanie poświęcone sztuce w ogóle, nie tylko filmowej czy teatralnej.
Cykl otworzy 18 września w płockiej Mediatece eMKa filmowa prezentacja twórców art brut „Sztuka poza normą” oraz spotkanie z autorami projektu reżyserem Janem Gawryłkiewiczem oraz pomysłodawcami przedsięwzięcia - Andrzejem Kwasiborskim i Radosławem Łabarzewskim.
„Chcemy co roku wprowadzać do festiwalowego programu nowy gatunek sztuki i rozmawiać o tym, co dzieje się ciekawego w tej dziedzinie, poznawać aktualne wydarzenia i dyskutować na ten temat” - powiedziała PAP Nych. Dodała, iż etiudy filmowe o twórcach art brut, które zostaną zaprezentowane w ramach projektu „Sztuka poza normą” zostały opatrzone audiodeskrypcją.
„Audiodeskrypcja jest królową naszego festiwalu” - podkreśliła Nych. Jak zaznaczyła, planowane projekcje filmowe oraz spotkania z twórcami będą też okazją do wymiany poglądów i doświadczeń na temat audiodeskrypcji. „Audiodeskrypcja zmienia się, bo zmienia się wszystko wokół nas, także jej odbiorca, osoba z niepełnosprawnością wzroku” - zaznaczyła Nych.
Zaznaczyła przy tym, że „osoby niewidzące w Polsce nadal mają deficyty w dostępie do kultury”, w wielu przypadkach nadal nie mogą pójść do kina czy teatru, gdzie dzięki audiodeskrypcji mogłyby „obejrzeć” każdą premierę.
„Dlatego, jak myślę, nasz festiwal jest potrzebny, by zwrócić na to uwagę i jednocześnie umożliwić osobom niewidomym z całej Polski spotkanie i cieszenie się sztuką, filmową, i nie tylko” - dodała Nych.
Audiodeskrypcja to odczytywany przez lektora osobom niewidomym opis filmu, sztuki teatralnej, obrazu, rzeźby czy fotografii, zawierający szczegóły dotyczące przedstawionych postaci, ich wyglądu, wyrazu twarzy, a także scenerii i innych charakterystycznych dla danego dzieła czy obiektu treści wizualnych.
W trakcie 12. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zaplanowano m.in. projekcje takich filmów, jak: „Biały potok” - reż. Michał Grzybowski, „Marzec 68” - reż. Krzysztof Lang, „Najgorszy człowiek na świecie” - reż. Joachim Trier, „C’mon c’mon” - reż. Mike Mills, a także „Córka” - reż. Maggie Gyllenhaal i „Poufne lekcje perskiego” - reż. Vadim Perelman.
Odbędą się też spotkania i dyskusje z twórcami, w tym z reżyserami - Michałem Grzybowskim, Krzysztofem Langiem i Krzysztofem Aksinowiczem, a także z aktorami - Adamem Woronowiczem, Barbarą Jonak i Agnieszką Dulebą-Kaszą. W panelach wezmą również udział krytycy i filmoznawcy, wśród nich Łukasz Maciejewski.
W Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego na 22 września zaplanowano z kolei wydarzenie pod hasłem „Książka na Festiwalu” - gościem będzie Alek Rogoziński, jak podkreślono w anonsie, „autor kryminałów z dużą dawką humoru”.
Cykl festiwalowych wydarzeń zakończy 23 września uroczysta gala w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki z wręczeniem nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową. W finale odbędzie się koncert „Monika Borzym śpiewa stare piosenki”.
Organizatorem 12. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest tradycyjnie Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Otrzymał też wsparcie płockiego samorządu.
Stowarzyszenie „De Facto”, którego celem jest usuwanie barier dla osób niepełnosprawnych, w tym zwłaszcza niewidomych, działa w Płocku od 2006 r. Prowadzi m.in. internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych, kiosk z audioprasą i internetowy klub filmowy osób niewidomych. Realizuje także projekty „Opera dostępna dla osób niewidomych” i „Niewidzialna Galeria Sztuki dla Osób Niewidomych” w formie audiodeskrypcji.