EN
18.01.2021, 13:49 Wersja do druku

Plany Laureatów nagrody im. Stanisławskiego

Co roku w rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, czyli 15 stycznia, Stowarzyszenie jego imienia przyznaje stypendium dla młodych, wyróżniających się uczniów i studentów. W tym roku wybranych zostało dwoje laureatów: Antonina Ulatowska i Fryderyk Wiatrowski, każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 12 000 zł.

fot. Klaudyna Scubert

Stowarzyszenie im. S. Wyspiańskiego tworzą doświadczeni menedżerowie, trenerzy, psychologowie biznesu, badacze trendów, eksperci ds. ekonomii, ochrony środowiska, lekarze. To oni fundują stypendium pieniężne dla laureatów oraz oferują im wsparcie mentoringowe. W tym roku wyłoniono dwóch laureatów stypendium finansowego: Antoninę Ulatowska oraz Fryderyka Wiatrowskiego. Antonina jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wolontariuszką, współzałożycielką kolektywu FLAUTA, który wspiera migrantów. Fryderyk Wiatrowski studiuje matematykę na Uniwersytecie w Oxfordzie, jest stażystą w największej firmie tradingowej na świecie – Optiverze, uczestnikiem programu EmpowerPL. Uwielbia matematykę, informatykę oraz sport – reprezentuje uczelnię w siatkówce i wioślarstwie. 

Laureaci dziękowali kapitule: 

Myślę, że to doświadczenie dodaje nam wszystkim wiatru w żagle, po otrzymaniu informacji o stypendium znowu mogłam zacząć snuć plany przerwane przez pandemię – mówiła Antonina Ulatowska. Dodała, że część swojego Stypendium chce przeznaczyć na pomoc migrantom z Białorusi. Fryderyk Wiatrowski natomiast zawsze chciał pojechać na konferencję dla programistów w Kolorado i teraz dzięki funduszom ze Stypendium to marzenie może spełnić. Fryderyk jest skromnym chłopakiem z niewielkiej wioski z Kaszub, którego dokonania już są imponujące, należą do nich nie tylko kariera naukowa i staż zawodowy ale także tworzenie własnych projektów w środowisku międzynarodowym. Nawiązał np. bliską współpracę z Uniwersytetem z Jamajki mająca na celu wymianę doświadczeń i wspólne projekty, łącznie z zaproszeniem na Oxford studentów z wyspy. 

Stypendium przyznano po raz trzeci. O jego uzyskanie walczyło 267osób, z których wybrano dziesięciu finalistów: ośmioro studentów i studentek oraz dwoje uczniów szkół średnich. Wszyscy finaliści zostają objęci programem mentoringowym, sami wybierają mentora spośród członków kapituły. Menedżer i mentor, Przemysław Powalacz przypomniał, że misją Stowarzyszenia im. S. Wyspiańskiego, które powstało w 2018 roku jest: podnoszenie jakości edukacji w Polsce, wspieranie młodych ludzi wkraczających w dorosłość, namawianie ich do zaangażowania w inicjatywy społeczne i pomoc innym oraz promowanie idei mądrego przywództwa. Próbujemy tego przywództwa nie tylko uczyć młodych ludzi, ale też uczyć się tego przywództwa od młodych ludzi, bo okazuje się, że wzorce, które przychodzą od naszych finalistów są świetne i warte refleksji – powiedział Powalacz.

W poprzednich latach stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego otrzymali: Szymon Zakrzewski (2020) oraz Agnieszka Pałka (2019). 

Źródło:

Materiał nadesłany