EN

14.09.2022, 19:28 Wersja do druku

Paryż. Polański będzie sądzony za zniesławienie aktorki, która oskarża go o wykorzystywanie seksualne

Reżyser Roman Polański będzie sądzony za zniesławienie brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis, której zarzuca kłamstwa w związku z jej oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne na początku lat 80., kiedy miała 16 lat. Poinformowała o tym w środę agencja AFP, powołując się na źródło sądowe.

Inne aktualności

Polański nigdy nie był sądzony we Francji w sprawie oskarżeń o wykorzystywanie seksualne. Nie podano, kiedy rozpocznie się proces.

Adwokaci Polańskiego - Herve Temime i Delphine Meillet, nie chcieli komentować informacji, ani potwierdzić, czy reżyser stawi się w sądzie.

Dyrektor wydawniczy magazynu „Paris Match”, który opublikował wywiad z Polańskim w grudniu 2019 r, w którym reżyser nazwał Lewis „zawodowym kłamcą”, również ma być sądzony.

"Już czas na rozprawę. Czekamy na nią z niecierpliwością i pogodą ducha" – skomentował informację prawnik Lewis - Benjamin Chouai.

Charlotte Lewis, urodzona w 1967 roku, zagrała w filmie „Piraci” w reżyserii Polańskiego w 1986 roku. W 2010 roku stwierdziła w Los Angeles, że była wykorzystywana seksualnie przez filmowca w jego paryskim mieszkaniu na początku lat 80. kiedy miała 16 lat. Polański zarzucił aktorce sprzeczności w wypowiedziach i „ohydne kłamstwo”.

Lewis w wywiadzie, którego udzieliła w 1999 r. brytyjskiemu tabloidowi „News of the World”, stwierdziła m.in.: „Wiedziałam, że Roman zrobił coś złego w Stanach Zjednoczonych, ale chciałam być jego kochanką (...). Prawdopodobnie pragnęłam go bardziej niż on”.

W lutym 2020 roku Roman Polański otrzymał Cezara za najlepszą reżyserię za film „Oficer i szpieg” (fr. Tytuł: „J’accuse”).

Źródło:

PAP