EN

22.04.2022, 08:37 Wersja do druku

Opole. Teatr szykuje premierę nawiązującą do "Biesów" Dostojewskiego. I odpowiada na krytykę

Inne aktualności

"Bojkot wszystkich rosyjskich twórców i twórczyń, wykonawców i wykonawczyń tylko z uwagi na ich pochodzenie, abstrahując od poglądów i ewentualnego zaangażowania po którejś ze stron konfliktu, jest - jesteśmy o tym przekonani - bezsensowny" - przekonuje Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Na maj zaplanował premierę, która już spotkała się z krytyką.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaplanował na maj premierę spektaklu „Los Endemoniados / Biesy" w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Przedstawienie nawiązuje do książki „Biesy" Fiodora Dostojewskiego, będąc opowieścią inspirowaną historią hiszpańskiej trupy teatralnej, która postanowiła wystawić „Biesy" pod koniec dyktatury Franco. Już po opublikowaniu repertuaru do teatru, mediów i nadzorującego instytucję kultury Urzędu Marszałkowskiego wpłynął krytyczny list od jednego z widzów.

Teatr Kochanowskiego w Opolu odpowiada na krytykę

„Czy naprawdę w czasie, gdy Rosja prowadzi bestialską wojnę w Ukrainie i dopuszcza się ludobójstwa, teatr w Opolu zamierza promować sztukę Rosjanina!?" – pyta autor listu, który wpisuje się w zjawisko rugowania rosyjskiej kultury z przestrzeni publicznej. Jej emanacją były słowa ministra kultury Piotra Glińskiego, który powiedział: „Kultura rosyjska powinna zniknąć z przestrzeni publicznej do czasu zakończenia wojny na Ukrainie".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr w Opolu szykuje premierę nawiązującą do wystawienia "Biesów" Dostojewskiego. I odpowiada na krytykę

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Paweł Zapotoczny

Data publikacji oryginału:

21.04.2022

Wątki tematyczne