EN
21.02.2022, 11:12 Wersja do druku

Opole. Powstaje nowy teatr, pierwszy spektakl w Kamienicy czynszowej

Inne aktualności

Grupa twórcza "Pralnia" powstała dzięki współpracy Teatru Kochanowskiego z Muzeum Śląska Opolskiego. Należy do niej około 20 osób. - Chcemy tworzyć teatr w miejscu z natury nieteatralnym - mówi Justyna Oleksy, założycielka grupy.

Przesłuchania do grupy odbywały się w Muzeum Śląska Opolskiego. Mogli przyjść na nie wszyscy zainteresowani teatrem oraz sztukami plastycznymi. – Zgłosiły się nie tylko osoby, które chcą dołączyć do „Pralni" w charakterze aktorów, performerów, ale także takie, które malują, zajmują się scenografią czy fotografią teatralną. Przesłuchaliśmy także wiele niezwykle uzdolnionych wokalnie osób. Mamy więc w składzie przedstawicieli różnych teatralnych, ale także nieteatralnych fachów – opowiada Justyna Oleksy, założycielka grupy.

Poczuć muzeum

– Formuła naszej grupy jest swego rodzaju eksperymentem: chcemy tworzyć teatr w miejscu z natury nieteatralnym. Moje zaproszenie jest zaproszeniem do współtworzenia: nie mamy gotowego scenariusza, będzie on powstawał w trakcie naszej pracy w bezpośrednim kontakcie z muzealnymi obiektami i przestrzeniami – zapowiada organizatorka. – Będziemy je interpretować, przefiltrowując przez indywidualne odczucia, historie, refleksje. Chcemy trochę odczarować muzeum, które można tylko oglądać; symbolicznie podważyć tę świętą muzealną zasadę: „nie dotykać eksponatów". Zależy nam, aby każdy mógł poczuć muzeum i zobaczyć, że jest to przestrzeń nie tylko historyczna, ale także miejsce wyzwalające emocje. Do muzealnych eksponatów podchodzimy performatywnie – dodaje Justyna Oleksy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Opolu powstaje nowy teatr. Pierwszy spektakl w Kamienicy czynszowej

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anna Wojtasik

Data publikacji oryginału:

20.02.2022

Wątki tematyczne