EN
24.03.2022, 08:44 Wersja do druku

Olsztyn. „Zabicie ciotki”, premiera w Teatrze Jaracza

Inne aktualności

"Zabicie ciotki" to jedyna powieść w dorobku Andrzeja Bursy (1932-1957), poety, którego legenda trwa, choć od śmierci twórcy minęło już sześćdziesiąt pięć lat.

W „Zabiciu ciotki" niczego nie możemy być pewni.

Zabicie ciotki

Nawet tego, czy do zabójstwa rzeczywiście dochodzi. Oto główny bohater niby morduje ciotkę. Niby martwego ciała próbuje się pozbyć, ale obca mu jest praktyczna strona tego zagadnienia. I tu z pomocą przychodzi sam… trup ciotki, służąc wsparciem i praktyczną radą. Niektórzy rozumieją ciotkę jako symbol zależności, nudy zabijającej codzienności, a zbrodnię jako próbę wyzwolenia się. Komedia to czy jednak dramat?

Jak przypominają w Teatrze Jaracza w Olsztynie, „Zabicie ciotki" to jedyna powieść w dorobku Andrzeja Bursy (1932-1957), poety, którego legenda trwa, choć od śmierci twórcy minęło już sześćdziesiąt pięć lat.

Premiera w "Jaraczu"

– Bursa buntował się przeciw polskiej rzeczywistości lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku, w swoich wierszach mówił jednak wyłącznie we własnym imieniu, nie chcąc, by jego frazy trafiły na czyjekolwiek sztandary – dodają przedstawiciele „Jaracza".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Zabicie ciotki", premiera w Teatrze Jaracza w Olsztynie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Olsztyn” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Norbert Kaczan

Data publikacji oryginału:

24.03.2022