EN

24.09.2020, 12:47 Wersja do druku

Olsztyn. Olsztyn: Mamu-Ty - spektakl teatru lalek o przyjaźni i empatii

Spektakl dla dzieci o przyjaźni, empatii i odmienności "Mamu-Ty" według Katarzyny Matwiejczuk przygotowują aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek. Premiera sztuki w reżyserii Agi Błaszczak odbędzie się w sobotę.


fot Jarek Poliwko

Inne aktualności

Autorka scenariusza jest uczestniczką Pracowni Dramatu, działającej od pięciu lat w Olsztyńskim Teatrze Lalek a sztuką "Mamu-Ty" debiutuje na scenie teatralnej.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Matwiejczuk, inspiracją do napisania sztuki były realne zdarzenia i samo życie.

- Inspiracją był mój pies Baja. Była z nami 12 lat, niestety, wiosną odeszła od nas. To relacja domowników z Bają, obserwacja jej zachowań, jej zabaw stała się kanwą do napisania spektaklu - powiedziała Katarzyna Matwiejczuk. Tytułowy mamut to ulubiona zabawka psa. Jak wskazała autorka, tekst porusza tak wyjątkowe sprawy jak relacja człowieka ze zwierzęciem a także dotyka ważnych postaw i uczuć. Mowa jest o empatii, wrażliwości, przyjaźni czy akceptacji odmienności oraz oswajaniu lęków.

- To historia o tym, jak bardzo potrzebujemy ciepła, bliskości i kogoś, kto się nami zaopiekuje - wskazała autorka.

Jak dodają twórcy, spektakl stawia pytania "czy prawdziwy dom jest tam, gdzie przyszliśmy na świat, czy może po drugiej stronie galaktyki?, czy psina może zostać siostrą mamuta, któremu zawsze jest zimno? i czy można zaprzyjaźnić się z ambitnym odkurzaczem?".

Między epoką lodowcową a zwykłym, współczesnym domem, gdzie w kominku zawsze płonie ogień, razem z małym mamutem Mamu aktorzy będą poszukiwać odpowiedzi na te i inne pytania. Okaże się, że świat ludzi ma do zaoferowania przybyszom z innych stron nie tylko ciepło i bułki z dżemem, ale i ciemne piwnice oraz strach - wskazują twórcy.

Widzowie wraz z bohaterem odkryją, że z każdym lękiem można sobie poradzić i że w każdej relacji Ty jest równie ważne jak Ja. Twórcy spektaklu pokazują, jak pomiędzy zwyczajnymi-niezwyczajnymi zakupami, podejrzanym cyrkiem i dziecięcą ciekawością świata rodzi się bliskość, wrażliwość i spontaniczność. A przyjaźń, gościnność i przytulanie są tak samo istotne, jak praca.

Źródło:

PAP