EN
30.11.2022, 11:25 Wersja do druku

Nowy Targ. 142. Krakowski Salon Poezji pod dachem ratusza

Zamiast tradycyjnych kremówek w nowotarskim ratuszu powinny być w niedzielę rogale świętomarcińskie i beaujolais. Ale i przy kremówkach piosenką francuską w takim wykonaniu nie da się nie zachwycać.

11 listopada - Dzień św. Marcina, patrona Francji, a 17.11 - tradycyjnie w trzeci czwartek tegoż miesiąca - święto młodego wina. Czy odpowiedzialny za nowotarskie Salony Poezji Stanisław Krzak mógł w taki czas znaleźć lepszy repertuar? Nie mógł. Artystki zresztą też nie, wystarczy wspomnieć, że Iwona Konieczkowska to zdobywczyni Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie już w 1996 roku, mająca w swoim dorobku recital piosenki francuskiej pt. „Chwila ze mną...", który prezentuje na scenach teatralnych w całym kraju. Recital ten został wydany na płycie i zarejestrowany przez TVP. Kolejny powód, dla którego obie sale ratusza wypełnione były w niedzielę po brzegi, zabrakło krzeseł i niektórzy podpierali ściany, to fakt, że artystka jest świetnie znana nowotarskiej publiczności. Stolicę Podhala odwiedzała wielokrotnie, brylowała również na naszych Salonach Poezji. Śpiewająco prezentowała program „Miłość na skrzydłach czasu", w którym z okazji walentynek serwowała podróż przez epoki ze słowem „miłość" jako ich wspólnym mianownikiem i drugim - „Przedsmak raju", z Leśmianem w roli głównej. Przedstawiać jej więc specjalnie nie trzeba, więc tylko dla porządku: absolwentka krakowskiej PWST, śpiewająca aktorka, od początku lat 90. ubiegłego stulecia do dziś najsilniej związana z Teatrem Stu, choć występów na innych scenach też była cała masa. Występowała w krakowskim Teatrze Ludowym, wrocławskim Współczesnym, w warszawskiej „Komedii", wreszcie w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Świetny głos i szeroka gama możliwości sprawiają, że równie ciekawie interpretuje utwory liryczne, jak i - śpiewane z wielką dozą humoru - piosenki kabaretowe. Jest laureatką Nagrody Dziennikarzy w Konkursie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Przy pianinie - drugi świetny artysta, Tadeusz Leśniak. Pianista, aranżer i kompozytor, który swoją karierę rozpoczął już w 1982 r. od wyróżnienia na festiwalu „|azz Juniors", stale współpracujący z czołowym polskim wokalistą jazzowym Markiem Bałatą. Zdobywca niezliczonych nagród, związany z zespołem Wały Jagiellońskie, autor wielu przebojów, m.in. znanej każdemu „Moniki, dziewczyny ratownika". Współpracował z większością gwiazd polskiej estrady, m.in. z Krystyną Prońko, Andrzejem Zauchą, Zbigniewom Wodeckim, Elżbietą Adamiak, Majką Jeżowską, Marylą Rodowicz, Grażyną Łobaszewską, „Maanamem", „Skaldami", kabaretem Marcina Dańca, grał w zespole „Jose Torres y Salsa Tropical", obecnie występuje w formacjach: „Fortel", „Wały Jagiellońskie", „Sqad Of Thad" i salsowym „Milagros y Su Gruppo". Ta dwójka artystów w programie „Voila" dała pokaz prawdziwej wirtuozerii. Przez godzinę w nowotarskim ratuszu rozbrzmiewały piosenki m.in. Edith Piaf, Charlesa Aznavoura czy Borisa Viana, zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego i Ludwika Jerzego Kerna. Nie zabrakło słynnego „Pod dachami Paryża", „La vie en rosę", „Cest si bon" czy „Madame", a na zakończenie - jakże by inaczej - „Les Champs Elysees".

Tytuł oryginalny

142. Krakowski Salon Poezji w Nowym Targu. Pod dachem ratusza

Źródło:

Tygodnik Podhalański

Autor:

Piotr Dobosz

Data publikacji oryginału:

24.11.2022