EN

15.06.2021, 10:53 Wersja do druku

Nauka czarowania w Łodzi

"Zła dziewczynka" Lothara Kittsteina w reż.  Darii Kopiec w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Sylwia Krasnodębska w Gazecie Polskiej codziennie.

fot. Bartek Warzecha / mat. teatu

 Kolejny tytuł w repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i kolejny sukces. Premiera „Złej dziewczynki" przynosi refleksję nad podnoszeniem się z traumy. Opatruje rany po skaleczeniach z przeszłości.

Do zapuszczonego domu w lesie przyjeżdża kobieta z dziewczynką. Ich interakcje z mieszkającym tam starzejącym się mężczyzną pokazują, że łączy ich wspólna przeszłość. Pełna mrocznych tajemnic i podszyta przemocą. Tekst Lothara Kittsteina przełożony na spektakl przez reżyser Darię Kopiec jest psychologicznym thrillerem, w którym wszyscy trzej bohaterowie żonglują rolami kata i ofiary.

Przemoc, jakiej doznała jedna z kobiet, mrocznym prawem domina pochłania kolejne ofiary. Pokaleczone psychiki sprawiają, że przestajemy być przyjaźni dla świata, najbliższych i w konsekwencji dla samych siebie. Ale jednak przychodzi moment, w którym można bezbronne damskie stopy wyposażyć w buty na wysokim obcasie i z podniesioną głową pożegnać toksyczny krąg.

A nienachalna, lecz funkcjonalna scenografia, podręcznikowa gra aktorska (Matylda Paszczenko, Paulina Walendziak i Andrzej Wichrowski} i mądra reżyseria, która wie, gdzie stawiać akcenty i jak rysować konflikty, stawiają teatr na wysokiej pozycji instytucji wartych odwiedzenia.

Tytuł oryginalny

Nauka czarowania w Łodzi

Źródło:

Gazeta Polska codziennie nr 121

Autor:

Sylwia Krasnodębska

Data publikacji oryginału:

15.06.2021