EN

28.07.2021, 14:41 Wersja do druku

Małopolskie. Morsztyn Barok Festiwal w 400. urodziny poety

Inne aktualności

Koncerty, recytacje poezji i pokazy tańców znajdą się w programie Morsztyn Barok Festiwal, organizowanym w 400. urodziny Jana Andrzeja Morsztyna. Wydarzenia odbędą się w pięciu lokalizacjach w Małopolsce, związanych z poetą, dyplomatą, politykiem, oraz z jego epoką.

„Jan Andrzej Morsztyn to ważna i ciekawa postać baroku, poeta i urzędnik dworski. Jego twórczość jest przerabiana na języku polskim w szkole, jest obecna na egzaminach maturalnych. To twórca, człowiek baroku, którego warto przypominać, a 400-lecie jego urodzin jest ku temu doskonałą okazją” – powiedział PAP dyrektor artystyczny Morsztyn Barok Festiwal Maciej Zimka.

Jak podkreślił, planowany festiwal jest „dla każdego” i jest nie tylko okazją do udziału w wydarzeniach muzyczno-literacko-teatralnych, ale i do zwiedzenia atrakcyjnych turystycznie miejscowości i zabytków.

Koncerty, recytacje poezji, pokazy tańców i wydarzenia towarzyszące odbędą się na terenie Małopolski – w miejscach związanych z Janem Andrzejem Morsztynem i jego epoką: pałacu w Igołomi, dworze w Biskupicach, kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, kościele NMP Królowej Polski w Raciborsku oraz dworze Sieraków.

Przed publicznością zaprezentują się artyści polscy i zagraniczni, m.in. Cracovia Danza, Giorgio Matteoli, Grzegorz Łukawski, Piotr Janiszewski, Duo del Gesu, Magdalena Kulig.

Pierwsze festiwalowe wydarzenie zaplanowano na sobotę 31 lipca. Wówczas w pracowni archeologicznej PAN w pałacu w Igołomi goście obejrzą pokazy tańców barokowych w wykonaniu Cracovii Danzy i wysłuchają recitalu muzycznego z udziałem Bożeny Boby-Dygi (śpiew), Adama Jastrzębskiego (klawesyn), Katarzyny Czubek (flet).

Kolejne wydarzenia odbędą się 4 sierpnia w dworze w Biskupicach, 29 sierpnia w kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, 18 września w kościele NMP Królowej Polski w Raciborsku. Morsztyn Barok Festiwal zakończy się 25 września w dworze Sieraków – melomani posłuchają tu koncertu muzyki barokowej w wykonaniu Magdaleny Kulig (mezzosopran) oraz Wiesława Ochwata i Macieja Zimki (akordeony). Będzie też możliwość wzięcia udziału w odpłatnej kolacji kuchni barkowej.

Udział w wydarzeniach artystycznych jest bezpłatny. Organizatorzy z Fundacji Art Forum proszą o wcześniejsze zapisy za pośrednictwem adresu mailowego [email protected].

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jan Andrzej Morsztyn urodził się w 1621 r. w Raciborsku niedaleko Krakowa, zmarł w Paryżu w 1693 r. Był poetą dworskim, zajmował się także przekładami. Najbardziej znane tomy wierszy Morsztyna to „Lutnia” i „Kanikuła abo Psia gwiazda”. Morsztyn jest autorem wielu erotyków, ale i krytykował ówczesną szlachtę. Inspirował się twórczością włoskiego poety Mariniego, ale także Jana Kochanowskiego i autorów antycznych, m.in. Horacego i Owidiusza.

Dla Morsztyna poezja była zabawą, rozrywką. Na co dzień zajmował się polityką, dyplomacją, był dworzaninem. Sprawował funkcję m.in. podskarbiego wielkiego koronnego, stolnika sandomierskiego, starostę kilku regionów, ambasadora Rzeczpospolitej we Francji.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne