EN

19.06.2021, 08:38 Wersja do druku

Madryt. Wicepremier Gliński: planujemy wymianę kulturalną pomiędzy Polską a Hiszpanią

Inne aktualności

Przygotowanie wymiany kulturalnej w formie zinstytucjonalizowanej pomiędzy Polską a Hiszpanią było jednym z tematów piątkowych rozmów w Madrycie wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego z ministrem kultury i sportu Hiszpanii.

Wicepremier Piotr Gliński od piątku na zaproszenie rządu hiszpańskiego przebywa z wizytą w Hiszpanii. Spotkał się m.in. w Madrycie z ministrem kultury i sportu Hiszpanii Jose Manuelem Rodriguezem Uribesem.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Instytucie Polskim w Madrycie minister Gliński wyjaśnił, że "chodzi o przygotowanie przede wszystkim wymiany kulturalnej w formie zinstytucjonalizowanej pomiędzy Polską a Hiszpanią". - Hiszpanie wyszli z inicjatywą organizowania Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce. My w ramach wzajemnych relacji będziemy organizowali Rok Kultury Polskiej w Hiszpanii - powiedział Gliński.

Ocenił, że takie wydarzenia są zawsze mile widziane i interesujące, bo one inspirują do jeszcze lepszej wymiany. - Ta wymiana cały czas jest. Dzisiaj miałem okazję słyszeć o wielu bardzo dobrych doświadczeniach wspólnych - wystawach, przedsięwzięciach, różnego typu spektaklach, przeglądach filmowych, zaangażowaniu polskich artystów tu w Hiszpanii i hiszpańskich w Polsce. Będzie tego jeszcze więcej - i bardzo dobrze - bo na tym w gruncie rzeczy polega rozwój kultury, że ta wymiana jest żywa, dotyczy najciekawszych twórców, dzieł i miejsc kultury - podkreślił.

Jak mówił, spotkanie z hiszpańskim ministrem do spraw kultury i sportu dotyczyło konkretów - tego, co można zrealizować. Przekazał, że w ramach wymiany w Polsce odbyłby się przegląd dzieł sztuki z madryckiego Muzeum Prado, a w Hiszpanii zorganizowano by wystawę odwołującą się do naszych tradycji, czy to mecenatu królewskiego, czy kultury sarmacji.

Zaznaczył, że pomysłów jest znacznie więcej. - Przeglądy filmowe to jest coś, co jest oczywiste i można by to jeszcze zmultiplikować i wzmocnić. Mamy wspaniałych twórców po obu stronach - ocenił Gliński.

Przekazał, że bardzo interesujący wątek w rozmowach dotyczył polskich doświadczeń w upamiętnieniu terroru sowieckiego i niemieckiego na ziemiach polskich. "Konkretnych różnego typu pomysłów jest bardzo wiele. Już w sierpniu pierwsze wizyty studyjne, które zajmują się operacyjnymi rozwiązaniami i przygotowaniem różnych wydarzeń, będą miały miejsce" - podał szef MKDNiS.

W trakcie rozmów pomiędzy polskim i hiszpańskim ministrem pojawił się wątek restytucji dóbr kultury. Gliński przypomniał, że Polska straciła pół miliona dzieł sztuki w trakcie II wojny światowej.  Kiedy rozmawialiśmy o tym z hiszpańskim ministrem i z jego pracownikami, to zauważyłem wielkie zdziwienie. Ta wiedza wciąż nie jest powszechna. Hiszpanie są świadomi tego, że mimo, iż oni mają za sobą krwawą historię, trudną historię, to jednak jest to nieporównywalne do strat w obszarze kultury, jakie poniósł nasz kraj - powiedział Gliński.

Minister kultury poinformował, że w trakcie spotkania z ministrem Uribesem złożył wniosek restytucyjny dot. dwóch obrazów Dirka Boutsa z kolekcji gołuchowskiej. - Miejmy nadzieję, że one już niedługo znajdą się tam, gdzie powinny, czyli w kolekcji gołuchowskiej w oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Zamek w Gołuchowie - dodał.

Tematem rozmów obu ministrów było także przywracanie funkcjonowania instytucji kultury oraz działalności sportowej po ograniczeniach spowodowanych pandemią COVID-19. - W tej chwili głównym naszym zadaniem jest rozwój sektora kultury, powrót do normalności. To jest także ważne z punktu widzenia gospodarczego - sektory kreatywne, sektor kultury to są jedne z najbardziej dynamicznych części gospodarki, dlatego m.in cieszę się, że te sezony wymian kulturalnych będą miały miejsce. To jest dodatkowy zastrzyk i impuls - ocenił Gliński.

W piątek minister kultury złożył także wizytę w Muzeum Prado oraz Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii.

W sobotę minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedzi Sewillę, gdzie będzie kibicował polskiej reprezentacji podczas meczu z drużyną Hiszpanii w meczu grupy E EURO 2020.

Źródło:

PAP

Autor:

Z Madrytu Katarzyna Krzykowska

Data publikacji oryginału:

19.06.2021