EN

31.07.2021, 08:49 Wersja do druku

Lusławice. 9. Festiwal Muzyki Emanacje w Lusławicach. W repertuarze Chopin i Penderecki

Inne aktualności

1 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach melomani usłyszą kanony klasyki XX wieku w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Primuz. - Repertuar festiwalowego koncertu przywołuje na myśl szeroko pojęte przełamywanie barier miedzy tym, co tradycyjne, a nowoczesne - zapowiadają organizatorzy.

Wraz z nadejściem lata przed melomanami stanął otworem muzyczny ogród Lusławic, od 4 lipca do 29 sierpnia potrwa tam 9. Festiwal Muzyki Emanacje. Trzy nurty tegorocznych Emanacji, wraz ze znakomitymi artystami zaproszonymi do udziału w festiwalu, stworzą niezwykłe konteksty i ciekawe zestawienia repertuarowe.

1 sierpnia o 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, kanon „klasyki XX wieku” - muzykę Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego oraz kompozycję napisaną specjalnie z myślą o zespole - „Fab Four” Wojciecha Lemańskiego zaprezentuje Orkiestra Kameralna Primuz.

W powstałej w 2012 roku orkiestrze grają utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Założycielem i szefem artystycznym oraz dyrygentem zespołu jest wybitny polski skrzypek i kameralista Łukasz Błaszczyk od lat związany z łódzką uczelnią. Debiut Orkiestry był jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych 2012 roku w Łodzi. Od tego czasu Orkiestra Primuz zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i za granicą, wykonując muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową.

Wśród artystów występujących z zespołem znaleźć można wielu wybitnych muzyków o międzynarodowej renomie, takich jak: Kevin Kenner, Adam Makowicz, Olga Pasiecznik, Rafał Kwiatkowski, Zbigniew Raubo, Jacek Królik, Tomasz Szymus, Ole Eirik Ree, Lars Erik ter Jung, Paweł Gusnar i wielu innych. Od kilku lat Orkiestra na stałe współpracuje z kompozytorem, jazzmanem i producentem muzycznym Krzesimirem Dębskim.

W programie „Divertimento” na orkiestrę smyczkową oraz symfonia na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, „Adagio” z III Symfonii na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego oraz „Fab Four” Wojciecha Lemańskiego.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Muzyka. 9. Festiwal Muzyki Emanacje w Lusławicach. W repertuarze Chopin i Penderecki

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła