EN

10.01.2022, 16:00 Wersja do druku

Lublin. Żałoba w Teatrze Osterwy

W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie została ogłoszona siedmiodniowa żałoba po śmierci aktora Przemysława Gąsiorowicza, który zginął w sobotę w wypadku samochodowym na obwodnicy Lubartowa (Lubelskie), jadąc na pogrzeb swojego kolegi ze sceny Witolda Kopcia.

fot. mat. teatru

„W związku z tragiczną śmiercią Przemysława Gąsiorowicza w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie została ogłoszona siedmiodniowa żałoba, tj. od 10 do 16 stycznia br.” – poinformował w poniedziałek lubelski teatr.

Na znak żałoby na budynku teatru przy ul. Narutowicza wywieszono flagi z kirem, a w witrynie zostało umieszczone zdjęcie aktora. Jak dodano, przed każdym zaplanowanym na ten tydzień spektaklem, publiczność zostanie poinformowana o ogłoszonej żałobie.

„Przed rozpoczęciem spektaklu będzie wprowadzona minuta ciszy. Aktorzy po zagranym spektaklu nie wyjdą do ukłonów, publiczność po zakończonym spektaklu będzie poproszona o opuszczenie widowni w milczeniu, nie nagradzając aktorów brawami” – przekazał Teatr im. Osterwy w Lublinie.

W foyer teatru wystawiona jest także księga kondolencyjna oraz puszka do której można składać datki na wsparcie najbliższych Przemysława Gąsiorowicza.

Aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zginął w sobotę w wypadku samochodowym, jadąc na pogrzeb swojego kolegi ze sceny Witolda Kopcia. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej numer 19 na obwodnicy Lubartowa. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 43-letni aktor kierujący samochodem marki Peugeot z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo z naprzeciwka samochodem marki Honda.

W wyniku zdarzenia obaj kierujący z poważnymi obrażeniami ciała zostali przetransportowani śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Lublinie. Obrażeń ciała doznał również 70-letni pasażer peugeota. Natomiast pasażerowie hondy tj. 38-latka i dwójka małych dzieci nie odnieśli obrażeń. Przemysław Gąsiorowicz zmarł w szpitalu.

Wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności wypadku zajmują się obecnie funkcjonariusze policji z Lubartowa pod nadzorem prokuratury.

„Z wielkim żalem przyjąłem informacje o podwójnej tragedii, jaka spotkała w bardzo krótkim czasie zespół Teatru Osterwy. Nagła śmierć dwóch wyjątkowych aktorów – Witolda Kopcia oraz Przemysława Gąsiorowicza to ogromna strata, tak dla Teatru, jak i Miasta Lublin, którego życie kulturalne obaj przez lata współtworzyli” – napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Przemysław Gąsiorowicz urodził się 13 lipca 1978 roku w Poddębicach. Kształcił się na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Od 2007 związał się zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Był laureatem głównej nagrody w kategorii „Aktor” na III Festiwalu Teatrów Niewielkich 2007 za autorski monodram „Gombrotypy” według tekstów Witolda Gombrowicza. Brał udział w wielu ogólnopolskich przeglądach i konkursach kabaretowych oraz realizacjach telewizyjnych.

Witold Kopeć urodził się 5 lipca 1958 roku w Łodzi. Skończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Następnie występował na deskach teatrów w Olsztynie, Bydgoszczy, Szczecinie. Od 1989 roku związany był z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Był także reżyserem, pedagogiem, działaczem społecznym, doktorem habilitowanym sztuki teatralnej, prezesem Fundacji Prawda Dobro Piękno. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 3 stycznia br. w wieku 63 lat.

Źródło:

PAP