EN

24.11.2020, 08:10 Wersja do druku

Lublin. Słuchowisko „Marja” Antoniego Malczewskiego

Inne aktualności

24 listopada o godz. 18 w Studiu Koncertowym im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin czytanie poematu Antoniego Malczewskiego „Marja” z 1824 roku (wydana w 1825). Transmisja na żywo na Facebooku Radia Lublin. Czyta: Mateusz Nowak.

Marja kocha Wacława, Wacław kocha Marję. Dzięki jej matce biorą ślub. Nie było to po myśli ich ojców. Wojewoda – ten od Wacława – nie może tego znieść na tyle, że doprowadza do tragedii. W tle bujna Ukraina, szlacheckie veto, Tatarzy i czarna melancholja. To, co będzie do posłuchania – będzie o miłości.

Słuchowisko w wykonaniu Mateusza Nowaka będzie drugim, po wersji operowej z 1906 roku, scenicznym podjęciem poematu Antoniego Malczewskiego.

„Maria” Antoniego Malczewskiego to zapomniane arcydzieło XIX-wiecznej literatury polskiej. Tworzy kanon romantycznej powieści poetyckiej obok „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. Wzbogaca wątek romantycznej miłości o problematykę społeczną. Postać tytułowej bohaterki była inspiracją dla Cypriana Kamila Norwida do powstania poematu „Assunta”. Utwór wprowadza do polskiej literatury motyw ojcobójstwa. Epatuje bogactwem polszczyzny i wyrafinowanych środków poetyckich. Na płaszczyźnie relacji między Polską a Ukrainą, oprócz miejsca akcji, ukazuje wspólnotę historii, obyczajów i wierzeń.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Słuchowisko w Radiu Lublin: „Marja” Antoniego Malczewskiego

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online

Autor:

Damian Drabik

Data publikacji oryginału:

24.11.2020

Wątki tematyczne