O grupie lubelskich aktorów czekających na Hamleta będzie premierowy spektakl „Hamlet na sprzedaż” w reż. Magdaleny Drab, który zaplanowano 28 października br. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To jedna z trzech premier proponowanych w najbliższych miesiącach.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Redbad Klynstra-Komarnicki odnosząc się do rozpoczęcia sezonu artystycznego zapowiedział trzy nadchodzące premiery. Najbliższą z nich będzie spektakl „Hamlet na sprzedaż” w reż. Magdaleny Drab na podstawie „Studium o Hamlecie”, „Requiem” i „Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego. „Bardzo utalentowana reżyserka, aktorka napisała nowy tekst o grupie lubelskich aktorów czekających na Hamleta” – zdradził dyrektor. W zapowiedzi napisano, że pojawiają się tu pytania o sens uprawiania tego zawodu, o możliwość oddziaływania przez teatr oraz o to, czym dziś jest teatr i aktor. Premierę zaplanowano 28 października o godz. 19.
W listopadzie przewidziano z kolei premierę spektaklu „Jeanne” w reż. Karoliny Labahua, z gościnnym udziałem w roli tytułowej Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. „Jest to spektakl o starości, o samotności, ale przedstawiony w sposób komediowy” – dodał dyrektor teatru.
Odnosząc się do grudniowej premiery spektaklu „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” w reż. Radka Stępnia szef instytucji przypomniał, że podczas przygotowań organizowane są spotkania z publicznością i rozmowy z twórcami. „Jest to jeden z projektów partycypacyjnych, gdzie twórcy spotykają się z widzami, przedstawiają im pewien etap swojej pracy, po czym odbywają się rozmowy mogące stanowić dla reżysera podstawy, aby coś zmienić, czy utwierdzić w tym, że ten etap jest właściwy” – wyjaśnił Redbad Klynstra-Komarnicki.
Podczas konferencji nawiązał również do planowanego za blisko 20 mln euro remontu zabytkowego budynku Teatru Osterwy z 1886 roku. Przekazał, że aktualnie trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej. Zwycięzca ma zostać wyłoniony w listopadzie. Całkowite zakończenie prac projektowych planowane jest do końca 2024 r. Roboty budowlane mają potrwać do 2027 r.
Dyrektor wyjaśnił, że w trakcie remontu teatr nie będzie mógł funkcjonować w zabytkowym obiekcie przy ul. Narutowicza 17. Według zapowiedzi sztuki wystawiane będą w gościnnych salach na terenie całego Lublina. Na liście jest m.in. Chatka Żaka oraz sala widowiskowa szkoły przy ulicy Berylowej. Ruszyła już też sieć scen partnerskich, czyli Scena Reduta.
W środę poruszono także temat konfliktu między dyrekcją Teatru Osterwy i częścią pracowników dotyczącego m.in. reorganizacji pracy, zarobków. W jego rozwiązanie zaangażował się Związek Artystów Scen Polskich. Rozmowy rozpoczęły się rano z udziałem m.in. prezesa stowarzyszenia. „Wysłuchaliśmy jednej i drugiej strony sporu. Myślę, że przynajmniej na razie udało się jedną z ważnych rzeczy wstępnie rozwiązać – to są sprawy płacowe” – mówił w Lublinie prezes ZASP-u Krzysztof Szuster.
Jego zdaniem obawy zespołu dotyczące tego, co może się stać się w czasie trwania remontu są słuszne. „Trzeba zrozumieć, że szereg działań związków zawodowych jest spowodowanych lękiem o swój byt w czasie, gdy placówka nie będzie działała w swoich murach (...) Nie dziwmy się zespołowi, że jest głęboko zaniepokojony” – dodał Szuster zapowiadając, że rozmowy ze stronami sporu będą w środę kontynuowane.
W przesłanej po konferencji informacji prasowej, Teatr im. Juliusza Osterwy przekazał, że podczas środowych rozmów dyrekcji i pracowników skupiono się na kwestii finansów i ustalono, że wynagrodzenia pracowników techniki będą zwiększone od października. „Dyrekcja złożyła też propozycję zmian wynagrodzenia zasadniczego dla aktorów, nad którą członkowie związków zawodowych będą wkrótce głosować” – podano.