EN

4.09.2020, 08:49 Wersja do druku

Lublin. Opowieść o kulturze żydowskiej na Lubliner Festivalu

Inne aktualności

Wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej to zadanie, jakie stawiają przed sobą organizatorzy pierwszej edycji Lubliner Festivalu. Podczas uroczystego otwarcia wystąpi kantor Yoni Rose. Początek we wtorek.

- Poprzez muzykę, spektakle, spotkania i działania edukacyjne będziemy opowiadać o kulturze żydowskiej – przede wszystkim jej obecnym obliczu, ale z pamięcią o jej przeszłości i jej znaczeniu dla historii Lublina - zapewniają organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Do Lublina przyjedzie m.in. Yoni Rose, ceniony mistrz śpiewu kantoralnego i śpiewak operowy. Na co dzień jest chazanem społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem. Jako kantor wystąpił z Chórem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie pod dyrekcją Maestro Elli Jaffe, a także jako gościnny chazan w Jerozolimskiej Wielkiej Synagodze. Rose śpiewał z wieloma czołowymi amerykańskimi zespołami operowymi i koncertował w wielu miastach Europy i Stanów Zjednoczonych. Koncert odbędzie się we wtorek i uświetni uroczystość 90-lecia Jeszywas Chachmej Lublin.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie też krakowski Kroke. Zespół może poszczycić się m.in. współpracą ze Stevenem Spielbergiem oraz wspólnymi nagraniami z Peterem Gabrielem. - Jesteśmy klezmerami dlatego przede wszystkim improwizujemy, nieustannie poszukując czegoś nowego, także w nas samych - mówią muzycy. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Wśród zaproszonych artystów usłyszymy także m.in. zespół MILO Ensemble, Symchę Kellera czy trio Roth/Zimpel/Zemler.
Dziś wieczorem: Lola Blau

Ciekawie zapowiada się występ aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie, którzy podczas festiwalu wystawią spektakl „Dziś wieczorem: Lola Blau”. Jest rok 1938. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce staje się gwiazdą światowego formatu. Po wojnie postanawia jednak wrócić do domu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Opowieść o kulturze żydowskiej na Lubliner Festivalu. Początek we wtorek

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

04.09.2020