EN

23.07.2021, 15:40 Wersja do druku

Lublin. Muzyka z krajów Trójmorza na festiwalu „Dźwięki Słów”

Inne aktualności

Pod hasłem „Trójmorze” odbędzie się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia festiwal „Dźwięki Słów” w Lublinie. Zagrają na żywo zespoły z Polski, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Zaplanowano również warsztaty wokalne.

Festiwal Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów” odbywa się w Lublinie od 2014 roku. Jak zaznaczają organizatorzy to „wielobarwny kalejdoskop wielkich muzyczno-słownych emocji”. Siódmy festiwal potrwa od 29 lipca do 1 sierpnia. Koncerty odbywać się będą w wirydarzu Centrum Kultury oraz w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego. Festiwal współfinansowany jest ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Trójmorze”. Jak wyjaśniła dyrektor festiwalu Irena Beata Michałkiewicz, ta idea nawiązuje do regionalności po tej stronie Europy. „Zwykle ta regionalność pokazywana jest poprzez kulinarne wydarzenia, festiwale folklorystyczne. Natomiast ja zaglądnęłam do świata dźwięków i słów w tych krajach i uważam, że to, co tam znalazłam, można by przyrównać do kopalni złota” – powiedziała Michałkiewicz.

Podczas festiwalu zagra dziewięć zespołów z sześciu krajów Trójmorza. Wśród nich m.in. słowacki duet awangardowy Longital, litewska wokalistka Alina Orlova, zespół Estonian Voices śpiewający a capella, instrumentalny zespół Melo M z Łotwy i Romengo&Monika Lakatos z Węgier, którego muzyka czerpana jest z tradycji i kultury Romów.

Na zakończenie festiwalu wystąpi zespół incarNations&Maja Kleszcz z interpretacjami piosenek Agnieszki Osieckiej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje polskiej piosenki w stylistyce jazzu i bluesa.

Repertuar 7. festiwalu „Dźwięki Słów” czerpie z wielobarwności brzmień i kultur krajów Trójmorza. „Program to wehikuł, który zabierze słuchaczy w podróż po aktualnych i ekscytujących europejskich zjawiskach muzycznych. Wspólnym mianownikiem występów jest, jak zawsze w Dźwiękach Słów, najwyższa jakość wykonania i estetyczna harmonia” – podano w komunikacie.

Podczas festiwalu odbędą się również edukacyjne warsztaty wokalne, które poprowadzą Maja Kleszcz oraz zespół Estonian Voices.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest wolny.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne