Pandemia czy pomoc uciekającym przed wojną uchodźczyniom i uchodźcom pokazuje Polskę jako kraj zdolny do samoorganizacji na dużą skalę. Czy będzie to zaczątek innej organizacji życia społecznego i państwowego? Forum Przyszłości Kultury zaprasza 20 maja o godz. 18:00 na spotkanie odbywające się w Galerii Labirynt w Lublinie. Wydarzenie będzie dostępne hybrydowo – na żywo oraz online na platformie VOD Teatru Powszechnego.
Inne aktualności
- Katowice. „MonsterS. Mordercze pieśni” z Teatru Rozrywki w Chorzowie – gościnnie w Śląskim 04.04.2025 15:22
- Zielona Góra. Najpiękniejsze sceny muzyczne ze spektakli Jana Szurmieja w Lubuskim Teatrze 04.04.2025 14:00
- Łódź. Z karmą do teatru. Off-Północna dla schroniska zwierząt 04.04.2025 13:56
- Warszawa. Ministra kultury zapowiada kolejne kroki w sprawie Stowarzyszenia Filmowców Polskich 04.04.2025 13:41
- Szczecin. Teatr Polski zaprasza na sobotnią premierę „Kopenhagi” w reż. Adama Opatowicza 04.04.2025 13:39
- Warszawa. Rusza 24. edycja Nagrody im. C.K. Norwida 04.04.2025 13:27
- Warszawa. Ministra kultury: w latach 2019-2023 PISF wypłacił ponad 5 mln zł nienależnego dofinansowania 04.04.2025 13:15
- Warszawa. 200. premiera Teatru Współczesnego. „Historia miłosna” w reżyserii Wojciecha Malajkata 04.04.2025 12:11
- Olsztyn. Wiosna i lato w Teatrze Jaracza 04.04.2025 10:53
- Gliwice. Jutro premiera „Odlotu!” w Teatrze Miejskim 04.04.2025 10:46
-
Nowy RAPTULARZ: Zbigniew Raszewski. Stulecie urodzin 04.04.2025 10:34
-
Kraków. Cricoteka świętuje 110. urodziny swojego patrona premierą spektaklu „Jeszcze jest dziś” 04.04.2025 10:22
- Olsztyn. Schola Węgajty wystawi średniowieczny dramat liturgiczny o życiu i męce Jezusa 04.04.2025 10:10
- Słupsk. Najlepsze spektakle teatrów lalki i formy z całej Polski - w Tęczy 04.04.2025 09:59
Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury – podkreśla zespół programowy Forum.
Samopomoc w różnych formach pojawia się w polskim społeczeństwie od lat – jej korzenie sięgają jeszcze wieku XIX. Doświadczenia ostatnich lat – pandemia, serie protestów ulicznych, kryzys uchodźczy – pokazują, że nieformalna, sieciowa forma działania jest w Polsce bardzo silna. W przeciwieństwie do działań systemu państwowego, który swoją biernością i nieudolnością przerzuca odpowiedzialność na barki jednostek. Dlaczego jako społeczeństwo włączamy się w taki układ relacji i pozostajemy w nim? Jak możemy się wzajemnie wzmacniać w trosce o innych – ale też o samych siebie? Czy możemy wzmacniać się i być wzmacniani lepiej, inaczej?
Iwona Kurz i Zuza Karcz wraz z uczestnikami odbywającego się w Galerii Labirynt spotkania będą pracować nad stworzeniem mapy doświadczeń i wniosków z ostatnich kryzysów. Gdzie i jak działamy? Dlaczego to robimy? Czy możliwe jest przekształcenie samopomocowych i solidarnościowych zrywów w trwałą formę funkcjonowania społecznego, ich uspołecznienie – a nie prywatyzacja?
Jako ekspertki i eksperci udział wezmą:
Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, zajmuje się tworzeniem systemowych rozwiązań integracyjnych.
Dariusz Jakimowicz – pełnomocnik Prezydenta Lublina ds. włączenia poprzez kulturę.
Waldemar Tatarczuk – artysta performance, twórca instalacji i wideo, przez ponad 10 lat dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie.
Marcel Andino Velez – były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zajmuje się rodzinną opieką geriatryczną.
W trakcie wydarzenia odbędą się trzy trzydziestominutowe sesje „burzy mózgów” – poświęcone trzem różnym zagadnieniom:
– Instytucja i kryzys. Jak instytucje funkcjonują pomimo kolejnych kryzysów i jakie rozwiązania przyjmują, organizując swoją pracę w nowych warunkach? Jakie nowe funkcje zaczynają pełnić i jak rozszerzają swoje działania?
– Samopomoc i wypalenie. Jak pracować i funkcjonować w stale zmieniających się i często kryzysowych warunkach? Jak walczyć z wypaleniem zawodowym i aktywistycznym?
– Jakie rozwiązania zostaną z nami na stałe? Jakie są źródła solidarności i troski, czy wypracowane wobec kryzysów rozwiązania zostaną z nami na stałe? Jak powinniśmy włączać je do naszych statutowych działań?
Każda z tych kwestii zostanie zreferowana a następnie uczestnicy wydarzenia oraz widzowie online będą wymieniać się doświadczeniami i propozycjami rozwiązań.
Forum Przyszłości Kultury to organizowany od 2017 r. przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera cykl spotkań i dyskusji, a także wydarzeń artystycznych. Po raz kolejny odbywać się będzie pod hasłem: „Solidarność i troska”. Tegoroczna edycja różni się jednak od poprzednich – została podzielona na dwie części oraz, co najważniejsze, wyjdzie poza Warszawę i zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – od dużych i średnich miast, aż po małe ośrodki. Pierwsza, ogólnopolska odsłona, potrwa od 20 kwietnia do 3 czerwca. W dniach 14-16 październikaprzeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego (https://www.vod.powszechny.com/strona-glowna).
Szczegółowy harmonogram wiosennej edycji Forum Przyszłości Kultury znajduje się na stronie wydarzenia.
Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.
Patroni medialni wydarzenia: Noizz, „Krytyka Polityczna”, Magazyn „Pismo”, „SZUM” oraz OKO.press.