EN

8.01.2022, 08:40 Wersja do druku

Lublin. "Czas kobiety" ponownie w Teatrze Starym. Na scenie zobaczymy Annę Marię Jopek

Inne aktualności

Na deski Teatru Starego powraca "Czas kobiety" - spektakl, który powstał w 2015 roku z okazji 70. urodzin Leszka Mądzika oraz 45-lecia jego pracy twórczej.

– Spektakl dotyka tematyki kobiety, bo to właśnie na niej czas – w wielu wizualnych i psychicznych stanach – najbardziej rejestruje swoje doświadczenia. Chcieliśmy wspólnie odbyć taką wędrówkę. Ale to nie jest anegdota, opowiadanie czy ilustracja, bo ja takiego teatru nie uprawiam – tłumaczy Mądzik. – Chcę, żebyśmy dotknęli tajemnicy w sposób bardzo emocjonalny i uczuciowy. To jest pewien seans, wyrzucenie czegoś, co nosimy w podświadomości – dodaje.
Wejść w głąb siebie

W głównej i jedynej roli występuje Anna Maria Jopek, jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Artystka wraz z Robertem Kubiszynem, światowej klasy kontrabasistą, jest też autorką muzyki do przedstawienia. – Do tej pory funkcjonowałam w bezpiecznej strukturze estradowej, a teraz doświadczyłam czegoś, co można nazwać wejściem w głąb siebie – wyjaśnia Jopek.

W przedstawieniu artystka dźwiękami opowiada o doświadczeniach i uczuciach kobiet. W przedstawieniu Mądzika nie pada żadne słowo, ale w wokalizie wyśpiewywanej przez Jopek wszystko jest czytelne. W poszczególnych dźwiękach odkrywamy tęsknotę, strach, cierpienie, rozkosz. Słowa są zbędne.

Aleksandra Pucułek recenzowała w „Wyborczej": „Czas w spektaklu Mądzika jest formą destrukcji, przerażającą tajemnicą, a nie powolnym przemijaniem. Nie zabiera piękna kobiecie, ale żywi się nią, czyni z niej ucztę. Oplata ją i zniewala. Tytułowa kobieta tylko przez chwilę stara się walczyć ze zbyt szybko tykającym zegarem, potem oddaje się mu, poddaje się".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Czas kobiety" ponownie w Teatrze Starym. Na scenie zobaczymy Annę Marię Jopek

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

tko