EN

21.06.2021, 09:25 Wersja do druku

Łomża. Otwarto salę koncertową Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego

Inne aktualności

Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystego otwarcia sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

W liście, który w niedzielę odczytał szef gabinetu politycznego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) Kacper Sakowicz, prof. Gliński przypomniał, że "już od 2018 r. łomżyńska filharmonia jest instytucją prowadzoną wspólnie przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łomża".

"Polski rząd zdecydował się na to szczególne wsparcie Filharmonii Kameralnej, dostrzegając ogromny potencjał tej instytucji. Świadectwem jej ponadregionalnego znaczenia jest realizacja ważnych przedsięwzięć muzycznych. Niewątpliwie jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki +Sacrum et Musica+, który corocznie przyciąga rzeszę koneserów kultury muzycznej, propagując dzieła sakralne i świeckie" - podkreślił szef resortu kultury.

"Dlatego z radością i satysfakcją przyjąłem informację o zakończeniu prac modernizacyjnych Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Dysponowanie nowym obiektem do prowadzenia działalności artystycznej, wyposażonym w nowoczesne rozwiązania technologiczne, z pewnością stworzy lepsze warunki do pracy muzykom, ułatwi dostęp odbiorcom, a także zintensyfikuje działania propagujące kulturę muzyczną naszego kraju" - napisał wicepremier.

"Cieszę się, że od 2016 r. na prace związane z przebudową i rozbudową budynku filharmonii kierowany przeze mnie resort przeznaczył ponad 5 mln zł" - dodał prof. Gliński.

Wicepremier wyraził uznanie "dla wszystkich, którzy swoją pracą i oddaniem przyczynili się do realizacji tej ważnej inwestycji". "Dziękuję zarówno Panu Dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu, jaki władzom Miasta Łomży. O rozwój tej instytucji zabiegał Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski (...) wraz ze swoją ówczesną zastępczynią Panią Agnieszką Muzyk, odpowiedzialną za sprawy kultury. Dziękuję ponadto wszystkim podlaskim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy swoim poparciem i zaangażowaniem przyczynili się do wyeksponowania potencjału instytucji i w konsekwencji do wsparcia Filharmonii przez państwo polskie" - napisał szef resortu kultury.

Prof. Gliński pogratulował "wszystkim, którzy przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania Instytucji i jej ciągłego rozwoju", a publiczności życzył "satysfakcji z doznawania piękna muzyki".

"Wierzę, że zmodernizowana przestrzeń będzie służyć wspólnemu dobru, dzieleniu się pięknem, szerzeniu polskiej kultury, jak również podtrzymaniu tradycji muzycznych regionu" - podkreślił wicepremier.

W zakończeniu listu szef resortu kultury zaprosił melomanów muzyki klasycznej do uczestniczenia w uroczystym otwarciu Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz inauguracji jej działalności. "I do wysłuchania utworów wielkich polskich kompozytorów - Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz patrona instytucji - Witolda Lutosławskiego".

Źródło:

PAP