EN

27.04.2021, 16:01 Wersja do druku

Łódź. Warsztaty „Moje kosmiczne śmieci” w ramach akcji „Dotknij Teatru”.

Co zrobić z butelkami leżącymi w leśnych zaroślach? Jak bawić się w deszczowy dzień nawet bez zabawek? Czy z pustej butelki da się wybudować statek kosmiczny?
Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w warsztatach „Moje kosmiczne śmieci” przygotowanych w ramach tegorocznej odsłony akcji „Dotknij Teatru”.

- Chciałyśmy podzielić się z dzieciakami tym, co ważne w atrakcyjny sposób. Dbałość o środowisko naturalne może wynikać z przyjaźni z przyrodą – z miłości a nie strachu. – mówi pomysłodawczyni warsztatów Marynia Janus – Razem z Anią Zadęcką [drugą prowadzącą – red.] jesteśmy entuzjastkami raczej działania niż dawania wykładów. Wszyscy przecież lepiej uczą się przez doświadczenie.

- Chcemy pokazać, że śmieci to poważny temat, którym można się bawić. No i będziemy bardzo twórczy! – mówi Ania Zadęcka.

Warsztaty „Moje kosmiczne śmieci” w związku z pandemią musiały poszukać dla siebie formuły on-line. W serii trzech spotkań – kilkunastominutowych filmów – pojawiają się zadania do wspólnego wykonania. Uczestnicy zostaną na przykład zabrani na spacer do lasu żeby zostać eko tropicielem. W innym warsztacie poznają upcyclingowe gry i zabawy. Zajęcia wykorzystują narzędzia pedagogiki teatru, grywalizacji i edukacji przez doświadczenie.
Organizatorem DT 2021 jest AOIA.

Projekt DT 2021 jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi.

Inne aktualności

Biogramy:
Marynia Janus – Lalkarka, aktorka, producentka teatralna, pedagog teatru, teatrolog – wieloboistka teatralna, Stypendystka Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie teatr 2019.  Absolwentka kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza oraz kulturoznawstwa, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim, studiowała też na Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, absolwentka podyplomowych studiów pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny oraz Uniwersytet Warszawski, doktorantka w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego, stała współpracowniczka Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki „Ależ Gustawie!”

Anna Zadęcka – Człowiek teatru i edukacji z sercem na dłoni. Stypendystka Ministra Kultury w 2021 roku. Prezes Zarządu Fundacji – ależ Gustawie!, aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie wydziału zamiejscowego we Wrocławiu, wydziału lalkarskiego, ukończyła również Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Łódzkim kierunek zarządzanie kulturą. W latach 2000 – 2010 aktorka Teatru Lalek w Łodzi. Pomysłodawca i koordynator cyklu performatywnych czytań współczesnego dramatu “Gustaw czyta w 102”. Koordynatorka i pomysłodawczyni kilkunastu projektów realizowanych przez Fundację – ależ Gustawie! m.in.. „Garażowe historie”, „Studio Garaż”, „Parkatoniki”, „Matylda”, „Pastelkowe Opowieści”, „Z biblioteki dookoła świata” i wiele innych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne