EN

3.02.2025, 14:22 Wersja do druku

Łódź. Rotary rodzinom zastępczym. Blisko pół miliona złotych na Ukochane Dobre Miejsce

Inne aktualności

Dla dzieci – szansa na lepszą przyszłość, a dla opiekunów profesjonalne wsparcie w trudnych momentach. Fundacja UKOCHANI Magdaleny Różczki i Fundacja „DOBROdzieje się” tworzą w Łodzi centrum wsparcia rodzin zastępczych Ukochane Dobre Miejsce. Pomogą w tym pieniądze zebrane podczas 23. Charytatywnego Balu Karnawałowego Rotary. Dzięki hojności uczestników balu i przedstawicieli łódzkich klubów Rotary na realizację celu fundacje otrzymają aż 468 280 zł. 

– Nasza fundacja powstała, by dzielić się dobrem z dziećmi, które doświadczyły w swoim życiu wiele zła, zbyt wiele, jak na małego człowieka. To szczególnie ważne w Łodzi, gdzie ponad 2000 dzieci nie wychowuje się z biologiczną mamą i tatą – zauważa Agnieszka Nowicka, założycielka i prezeska Fundacji „DOBROdzieje się”. – Na co dzień oferujemy pomoc edukacyjną, materialną oraz emocjonalną. Rodzicom dajemy profesjonalne wsparcie, a dzieciom tworzymy warunki rozwoju i przywracamy wiarę w drugiego człowieka – dodaje Nowicka i zaznacza, że mimo wielkiej chęci dzielenia się dobrem i miłością, opiekunowie na co dzień mierzą się z wieloma prozaicznymi problemami. Stąd pomysł stworzenia w Łodzi centrum wsparcia rodzin zastępczych, zainspirowany działaniami fundacji UKOCHANI Magdaleny Różczki. Będzie to bezpieczna przestrzeń, w której dzięki pracy terapeutów, psychologów i edukatorów, dzieci z doświadczeniem traumy rozstania i przemocy, znajdą warunki do rozwoju, a ich opiekunowie odpowiednie, specjalistyczne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu. Centrum ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku, jednak realizacja kompleksowego programu opieki czy zatrudnienie ekspertów wiążą się z ogromnymi kosztami. Tu z pomocą ruszyły łódzkie kluby Rotary.

– Rotary na całym świecie zrzesza przedstawicieli świata biznesu, kultury i nauki – ludzi chcących aktywnie zmieniać świat na lepsze. Jesteśmy organizacją globalną, działającą lokalnie. Naszym celem jest odpowiadać na potrzeby społeczności, którą współtworzymy. W Łodzi wspieramy rozwój młodych talentów, fundujemy stypendia, pozyskujemy sprzęt i inną pomoc materialną dla hospicjów, szpitali czy domów dziecka – mówi Michał Styś, prezydent Rotary Klubu Łódź. – Przekonani o konieczności wsparcia rodzin zastępczych, rozumiejąc wagę i skalę problemu, postanowiliśmy pomóc. Zdecydowaliśmy, że zysk z naszego dorocznego charytatywnego balu karnawałowego przekażemy właśnie na ten cel. Do jego słuszności udało się przekonać wielu fantastycznych partnerów i ludzi o wielkim sercu, bo nie ukrywam, że sukces balu, mierzony hojnością jego gości przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – podkreśla.  

23. Charytatywny Bal Karnawałowy organizowany przez Rotary zgromadził 420 osób, które nie tylko znakomicie bawiły się podczas koncertów Macieja Zakościelnego i zespołu VOX, ale też wzięły udział w licytacjach dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich czy tak nietypowych atrakcji, jak dzień na planie zdjęciowym z Magdaleną Różczką. Dzięki temu Rotarianie mogą przekazać blisko pół miliona (dokładnie 468 280) złotych na realizację kompleksowego programu wsparcia łódzkich rodzin zastępczych.

–  Jestem ogromnie wdzięczna i z całego serca dziękuję łódzkim klubom Rotary, partnerom oraz darczyńcom za organizację i udział w balu. To wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że magia pomagania naprawdę istnieje! Przekazane dziś fundusze przyczynią się do realizacji wielkiego celu – utworzenia w Łodzi Ukochanego Dobrego Miejsca, centrum wsparcia rodzicielstwa zastępczego – mówiła Agnieszka Nowicka w chwili uroczystego przekazania symbolicznego czeku przez Michała Stysia. – To przestrzeń, w której dzieci i ich opiekunowie otrzymają kompleksową pomoc: od konsultacji ze specjalistami, przez zajęcia terapeutyczne i rozwojowe, po możliwość budowania wspierającej społeczności. O utworzenie w Łodzi tego niezwykle potrzebnego miejsca zabiegaliśmy wraz z fundacją Magdaleny Różczki. Dzięki hojności darczyńców możemy nie tylko odpowiadać na bieżące potrzeby dzieci, ale także dawać im realną szansę na lepszą przyszłość – zapowiada i zachęca do wspierania fundacji również w ramach kampanii 1,5%.

Fundacja „DOBROdzieje się” organizuje dla dzieci i młodzieży zajęcia rozwijające talenty, warsztaty artystyczne oraz programy edukacyjne, które wzmacniają ich pewność siebie i praktyczne umiejętności. Prowadzi warsztaty terapeutyczne i integracyjne, wspierając dzieci i ich opiekunów zastępczych w budowaniu zdrowych relacji oraz radzeniu sobie z wyzwaniami życia codziennego. Zapewnia też wsparcie materialne, w tym remonty i wyposażenie mieszkań, poprawiając warunki życia najuboższych dzieci.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne