Projekt SCENA START skierowany jest do niezależnych grup teatralnych tworzonych przez młodych artystów, w tym absolwentów uczelni artystycznych.
SCENA START| wieczór tańca double bill: „Pamięć wody”, „Spektrum czeluści”
9 lutego 2025 (nd.), godz. 19.00 | bezpłatne wejściówki do pobrania mik/repertuar
Główną ideą projektu jest prezentacja spektakli przygotowanych przez artystów zaczynających przygodę ze sztuką. Pragniemy pomóc młodym artystom, między innymi adeptom szkół teatralnych, w dotarciu do szerszej publiczności i umożliwić im pokaz swoich spektakli dyplomowych na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Inauguracja SCENY START nastąpi 9 lutego podczas wieczoru tańca, na który złożą się dwa spektakle w wykonaniu absolwentek Akademii Muzycznej w Łodzi.
Pamięć wody
Woda to nie tylko zabawa przyjemność i ukojenie, lecz także wzburzenie, nieprzewidzialność i łzy.
Co jeśli woda ma swoją pamięć i jest naszym magazynem stanu świadomości i uczuć…?
Zabieramy Cię w podróż po naszych przemyśleniach, odczuciach i dotychczasowych doświadczeniach. Być może w naszych historiach odnajdziesz również swoją…
reżyseria: Karolina Fiuk
kostiumy: Karolina Fiuk
wykonanie: Aleksandra Ziółkowska, Beata Piątkowska, Jana Nedelko, Kinga Kucharska, Milena Suska
czas trwania: 23 min
Karolina Fiuk – tancerka, choreografka, somatyczka, nauczycielka jogi. Ukończyła studia I stopnia na kierunku Taniec Nowoczesny, wprowadzenie street dance do teatru oraz studia II stopnia na kierunku Somatyka w Tańcu i Terapii na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Twórczyni autorskiej przestrzeni somatyczno improwizacyjnej Ruchomość. W 2022 r. odbyła się premiera jej przedstawienia Filary, a w 2024 r. premierę w Łodzi miał spektakl Pamięć wody jako projekt Somatic Choreography.
Poza działalnością taneczno-ruchową kocha sztukę oraz tworzenie w drewnie i materiałach naturalnych.
Spektrum czeluści
„Aby być sobą, trzeba być kimś, to znaczy wiedzieć kim się jest. A jak możemy to ustalić wśród ciągle zmieniających się wyobrażeń siebie? Pragnienie poznania siebie jest tylko daremnym błądzeniem pośród tych wyobrażeń. Być może nawet czymś w rodzaju tęsknoty za sobą, rozpaczy za sobą, ale tez ustawiczną ucieczką od siebie w nasze o sobie wyobrażenie” – Wiesław Myśliwski, Ostanie rozdanie.
Spektakl taneczny Spektrum czeluści powstał jako przedstawienie dyplomowe na kierunku Choreografia w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest debiutem reżyserskim Weroniki Banul, którą zainspirowały rozważania o świecie „dorosłości”, a dokładniej o momencie, w którym zaczynamy się zastanawiać nad tym, kim chcemy być, dokąd dążymy. W tym momencie przychodzi nadmiernie myślenie związane z poszukiwaniem siebie w przeszłości, teraźniejszości, przyszłości, radach innych i własnych oczekiwaniach.
reżyseria i choreografia: Weronika Banul
kostiumy: Nina Grajewska
muzyka: Wiktor Górski, Wiktor Klimaszewski, Michał Rudkowski-Endemitimi
taniec i kreacja: Oliwia Kowalczyk, Maria Jarzębińska, Magdalena Woś, Jana Nedelko, Aleksandra Wiech, Aleksandra Kądziołka, Aleksandra Ziółkowska, Bernadetta Markowska
czas trwania: 28 min
Weronika Banul - niezależna artystka, tancerka wywodząca swój styl z tańca współczesnego i floorworku, poszerzająca swoje techniki ruchowe o style street dance. Ukończyła studia inżynierskie na kierunku Technologii Energii Odnawialnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz studia II stopnia Choreografii na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2024 roku ukończyła program Erasmus+ w zakresie Kontakt Improwizacji w Portugalii.
Swój warsztat perfomatywno-taneczny kształtowała poprzez projekty taneczne, występując w reklamach i klipach muzycznych, a także tworząc swoje własne projekty artystyczne, m.in. spektakl Spektrum Czeluści.
Poza tańcem Weronika rozwija się artystycznie również w rysowaniu, fotografii, montażu oraz aktorstwie.
***
SCENA START | wieczór tańca double bill: Pamięć wody, Spektrum czeluści
9 lutego 2025 (nd.), godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury | Warszawa, ul. Elektoralna 12
bezpłatne wejściówki dostępne online lub w kasie MIK: www.mik.waw.pl/repertuar