Do większości miejskich instytucji kultury będzie można wchodzić z psami - ogłosiła we wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. W placówkach powstały regulaminy dotyczące zasad wprowadzania zwierząt na ich teren. Na drzwiach miejsc przyjaznych psom znajdą się specjalne nalepki.
Inne aktualności
- Warszawa. Maryla Zielińska laureatką Nagrody Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk 10.10.2024 17:11
- Wrocław. „Niesamowita Słowiańszczyzna” – spektakl poruszający kwestie osobiste jak i narodowe 10.10.2024 16:44
- Kielce. Wernisaż wystawy prac graficznych „Premiera studencka” w Teatrze Żeromskiego 10.10.2024 15:38
- Warszawa. Monodram „Zaczarowana dorożka” w wykonaniu Zbigniewa Chrzanowskiego 10.10.2024 15:22
- Warszawa. Od jutra 23. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu 10.10.2024 15:04
- Bydgoszcz. Budowa czwartego kręgu Opery Nova. Kolejne piętro idzie w górę 10.10.2024 14:08
- Warszawa. Debata „Co to znaczy godne płace?” przed współKongresem Kultury 10.10.2024 14:07
- Toruń. Strategia i plany edukacyjne w Teatrze Horzycy na sezon 2024/2025 10.10.2024 13:55
- Szwecja. Koreańska pisarka Han Kang laureatką literackiej Nagrody Nobla 10.10.2024 13:30
- Warszawa. „Wyjątkowy prezent” w weekend w Małej Warszawie 10.10.2024 13:28
- Warszawa. „Przyjazne dusze” – uwierz w duchy w Teatrze Capitol 10.10.2024 12:36
- Bydgoszcz. Koncerty Sylwestrowo-Noworoczne w Operze Nova 10.10.2024 12:28
- Niemcy. Performance taneczny „Begegnungen” Alexandra Azarkevitcha 10.10.2024 11:35
- Bytom. Konkurs Didura czas zacząć! 10.10.2024 11:07
Jak wyjaśniła prezydent w komunikacie przysłanym PAP, miasto chce wyjść naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców posiadających psy.
"Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę. Co tu kryć – to właśnie historia psiaka, który razem z panem chciał obejrzeć wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Muzeum Kinematografii zainspirowała nas do tych zmian" - podkreśliła Zdanowska.
Przypomniała, że w niektórych instytucjach kultury zwierzęta są mile widziane już od dawna, np. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej od trzech lat można było przebywać z psami, by wypożyczyć książki czy skorzystać z czytelni.
"Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczą osoby z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska. Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach" – zaznaczyła prezydent Łodzi.
Na specjalne względy od dawna mogą liczyć w miejskich placówkach psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. Nie jest przy tym zobowiązana do zakładania mu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy, jednak zwierzę musi mieć aktualne szczepienie oraz certyfikat potwierdzający status psa asystującego.
Magistrat zapewnia, że każda łódzka instytucja umożliwia osobom niepełnosprawnym wejście w towarzystwie psa asystującego. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Teatr Powszechny, który ma stałą, specjalną ofertę spektakli dla osób niewidomych i słabowidzących, więc psi przewodnicy są w nim mile widziani.
Jeśli chodzi o "zwykłe" psy, to raczej nie będą one mogły zasiadać na widowni, ale zostaną wpuszczone do miejskich teatrów, gdy będą towarzyszyć właścicielowi kupującemu bilety albo oglądającemu wystawę w foyer. Bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. Każda z tych instytucji ma jednak swój regulamin, a w nim zasady, których trzeba przestrzegać.
Z pewnością łatwiej będzie wejść z pieskiem małych rozmiarów, który zmieści się w torbie lub na rękach swojego właściciela, np. dla yorków czy jamników dostępne będą wystawy na poziomie zero Muzeum Miasta Łodzi, ekspozycje wewnątrz i na zewnątrz budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz w Muzeum Kinematografii. Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury, a w razie wątpliwości można też zadzwonić, by upewnić się, czy na konkretnym wydarzeniu nie będą obowiązywały ograniczenia.
Są także miejsca, takie jak oddziały Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które ze względu na martyrologiczny charakter, zezwalają jedynie na obecność psów towarzyszących osobom niepełnosprawnym. Z kolei ekspozycje znajdujące się w EC1 Łódź Miasto Kultury mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na zwierzęta ze względu na efekty dźwiękowe, świetlne czy mappingi, dlatego nie przewiduje się tam obecności psów.