EN
9.03.2022, 16:42 Wersja do druku

Łódź. Prapremiera „Kar nawału” i ukraiński Nowy Salon Poezji w Teatrze Nowym

Tytuł Kar nawał narodził się z prostej gry słownej. To, co było zabawą, nagle zyskuje znamiona plagi. Życie w świecie pełnym szybkich zwrotów akcji sprawia, że śnimy o spodziewanych katastrofach, żeby się na nie przygotować. Staramy się nadążyć za korowodem coraz to nowych traum: śmierci na COVID, odbierania kobietom praw, stref wolnych od LGBT+, ludzi zamarzających w lasach na granicy, a od niedawna: ginących w wojnie w Ukrainie.

Inne aktualności

Nieustannie oswajamy rzeczywistość, w której – mimo wewnętrznego sprzeciwu – musimy nauczyć się żyć. Wspólnie wychodzimy na ulice. Pamiętamy pokojowe protesty, wypełnione muzyką i nadzieją. Pamiętamy te, na których krzyczeliśmy „wypie*dalać!”. Potrzeba bycia w tłumie, bycia razem w publicznej przestrzeni, towarzyszy nam od wieków.

W średniowieczu karnawał był czasem wielkiej zabawy przed zbliżającym się postem. Dzisiaj granice sacrum i profanum uległy zamazaniu. Wielką zabawę od wielkiej rozróby dzieli jedno hasło nieopatrznie rzucone w tłum.

Kar nawał to danse macabre do transowej muzyki elektronicznej. Przez soczewkę czterech postaci i ich czterech perspektyw przygląda się plagom współczesności.

Bohaterowie wyjęci z karnawałowych korowodów czy obrazów Bruegela śpiewają covery największych przebojów i próbują bawić się w tym „świecie na opak”. „Kar nawał” to mierzenie się ze lękami dotyczącymi życia, śmierci i przemocy w świecie, który zagwarantować może jedynie wieczną niepewność.

W świecie, który odkąd istnieje
niesprawiedliwie kogoś więzi
który deportuje
który skazuje na śmierć
który odbiera obywatelom poczucie sprawczości
który zakazuje zgromadzeń
który nie pozwala się bawić
bawmy się!

TERMINY SPEKTAKLI:
11 marca prapremiera/ godz. 19:15/ KUP BILET
12 marca/ godz. 19:15/ KUP BILET
13 marca/ godz. 19:15/ KUP BILET

Mała Scena, ul. Zachodnia 93

mat. teatru

niech będzie jeszcze jedna wiosna
Nowy Salon Poezji – UKRAINA

Najpierw było niedowierzanie i lęk, potem przyszło poczucie kompletnej bezsilności i beznadziei. Tak, ruszyliśmy na pomoc – każdy w miarę swoich sił i możliwości. Jedni z nas zbierali i pakowali dary, inni jeździli pod granicę ratować ludzi i zwierzęta. Ale jak pracować, jak grać, jak rozbawiać i wzruszać, kiedy obok toczy się wojna?

Wtedy wpadł nam w ręce fragment wiersza Serhija Żadana:

Mamy tylko jeden obowiązek –
dzielić się najważniejszym:
naszym głosem,
naszą wrażliwością

Złapaliśmy drugi – choć bolesny – oddech. Tak, to właśnie będziemy robić! Kontynuować naszą pracę, by dać ten oddech innym. Żeby odpocząć choć na chwilę od złych wiadomości. Żeby oderwać się od wymagającej codzienności. Żeby poznawać kulturę najbliższych sąsiadów, którzy teraz stali się nam jeszcze bliżsi. Żeby mówić o ważnych sprawach uniwersalnym językiem sztuki. Żeby nie tracić z oczu tego, co w teatrze – jak w życiu – najważniejsze: wolności.

Tak powstał pomysł reaktywacji dawnego projektu: salonu poezji, tym razem na jeden tylko możliwy temat: Ukrainy. Tytuł zaczerpnęliśmy ze strof tego samego wiersza: „niech będzie jeszcze jedna wiosna”. Nie będziemy mówić tylko o wojnie. Nie ona definiuje Ukrainę: piękny kraj odważnych ludzi.

Wiersze Hałyny Kruk, Lubow Jakymczuk, Serhija Żadana, Borysa Humeniuka i wielu innych ukraińskich poetek i poetów w wykonaniu aktorów Teatru Nowego wybrzmią na Dużej Scenie w niedzielę 20 marca – w pierwszym dniu wiosny – o godzinie 16.00. Będą im towarzyszyły ukraińskie pieśni i muzyka, którą zagrają studenci i muzycy związani z Akademią Muzyczną.

Dotychczas spotkania w ramach salonu poezji były biletowane tak, jak spektakle. Tym razem wejściówki będzie można kupić za symboliczną złotówkę, a pozostałą kwotę i wszelkie nadprogramowe środki wpłacić do skarbonek przygotowanych przez Caritas Polska i współpracujące z Teatrem Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa. Całość zebranych funduszy zostanie przekazana na pomoc mieszkańcom i uchodźcom z Ukrainy.

Do współpracy realizacji zaprosiliśmy Dom LiteraturyAkademię Muzyczną im. G. i K. BacewiczówCentrum Dialogu im. Marka EdelmanaFestiwal Łódź Czterech Kultur i księgarnię Do Dzieła. Plakat wydarzenia stworzyła Ola Jasionowska, fotoreportaż przygotują Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z HaWa. Wszyscy artyści, twórcy, pracownicy i współpracownicy zaangażowali się w projekt charytatywnie.

Niech będzie jeszcze jedna wiosna.
Слава Україні!

TERMIN WYDARZENIA:
20 marca/ godz. 16:00/ KUP BILET

Duża Scena, ul. Więckowskiego 15

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne