22.07.2020, 08:30 Wersja do druku

Łódź. Najbardziej łódzkie/ludzkie ogórki w Internecie!

W ramach projektu Łódzkiego Centrum Wydarzeń Kultugranty 2.0 Marynia Janus przygotowuje lalkowy mikroserial internetowy pt. "Sezon ogórkowy". Pierwszy odcinek będzie miał premierę już dzisiaj (22 lipca), późniejsze co tydzień do końca wakacji.

To niecodzienna produkcja swoją estetyką nawiązująca do Muppetów Jima Hensona. Jej bohaterowie to ogórki mieszkające w łódzkiej piwnicy - Sałaciak, Korniszon i Kiszeniaczka. Program kierowany będzie do osób dorosłych. W humorystyczny sposób będzie przedstawiać dylematy bohaterów i subtelnie odnosić się do bieżących wydarzeń.

fot. Marynia Janus

Inne aktualności

Lato – raz upalne, raz deszczowe. W telewizji powtórki – nic się nie dzieje. Nuda! 

A może zamiast na urlopie siedzisz całe wakacje w pracy?

Nieważne – mikroserial „Sezon ogórkowy” jest dla każdego! 

- Dotychczas moje działania – czy artystyczne, czy edukacyjne – związane były przede wszystkim z teatrem, żywym kontaktem z człowiekiem. Jednak w związku z pandemią trzeba było poszukać innego sposobu na spotkanie z widzami. Stąd serial internetowy – mówi twórczyni. Dlatego zdecydowała się na formułę mikroserialu – twierdzi, że łatwiej przekonać kogoś do poświęcenia jednorazowo kilku minut, zwłaszcza dziś, gdy sieć została wręcz zalana rozmaitymi produkcjami z czasów lockdown’u. 

Bohaterowie serialu to ogórki mieszkające w łódzkiej piwnicy – Sałaciak, Korniszon i Kiszeniaczka. Podglądają świat przez małe okienko. Widziany obraz – jak to przez piwniczne okienko – jest niewyraźny, trochę dziwny, z perspektywy nóg. Bohaterowie komentują rzeczywistość w godny siebie, ogórkowy sposób.

Serial jest realizowany z wykorzystaniem lalek typu muppet – spopularyzowanych i z ogromnym sukcesem wykorzystywanych przez Jima Hensona („Muppet Show”, „Ulica Sezamkowa”). Rzadkością w Polsce są produkcje dla dorosłych z udziałem lalek. - A im wolno więcej, kto zabroni gadającej gąbce być bezczelną. No i możemy powołać do życia takich bohaterów jak nasze ogórki – uważa Marynia Janus, która jest nie tylko pomysłodawczynią serialu, ale także wykonawczynią szalonych, zielonych muppetów.

Premiera pierwszego odcinka 22.07 o godz. 18.30, kolejne odcinki: 29.07, 5.08, 12.08 i 26.08 na profilu Facebook „Sezon ogórkowy” oraz na YouTube.

Projekt zrealizowany w ramach programu Kultugranty 2.0 we współpracy z Łódzkim Centrum Wydarzeń

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku