EN

1.06.2021, 09:50 Wersja do druku

Łódź. Min. Gliński: mam nadzieję, że pandemia już ginie, ale musimy być wciąż ostrożni

Inne aktualności

Mam nadzieję, że pandemia już naprawdę ginie, ale musimy być wciąż ostrożni. Mam nadzieję, że teraz będzie już lepszy świat, bardziej otwarty na wszelkie przejawy funkcjonowania kultury – mówił we wtorek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wicepremier był gościem porannej rozmowy w Radiu Łódź, wyemitowanej we wtorek na antenie rozgłośni. Dzień wcześniej Gliński odwiedził Łódź i - jak podkreślił w rozmowie - bardzo cieszy się, że po długiej nieobecności spowodowanej pandemią COVID-19 znów mógł przyjechać do tego miasta.

- Mam nadzieję, że ta pandemia już naprawdę ginie. Dlatego mogłem przyjechać do Łodzi, w której dawno mnie nie było, bo byliśmy wszyscy "zamrożeni" i koncentrowaliśmy się na walce z pandemią. Mam nadzieję, że teraz będzie już lepszy świat, bardziej otwarty na wszelkie przejawy funkcjonowania kultury – przyznał.

Szef Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu był pytany m.in. o zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej i związane z tym zagrożenie z uwagi na obecność widzów na trybunach.

- Ale będzie to w reżimie sanitarnym, zgodnie z wymaganiami związanymi z pandemią. Gasnącą, ale wciąż jeszcze nam zagrażającą. Mam nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i nie będzie wielu ekscesów. To są pierwsze tygodnie spadków (zakażeń – PAP), ale musimy być wciąż ostrożni – podkreślił Gliński dodając, że podczas Euro liczy na duże sportowe emocje.

Przy okazji Dnia Dziecka minister kultury zaznaczył, że misją jego resortu jest edukowanie także młodzieży, do której trzeba mówić jej językiem.

- Wszystkie nasze instytucje, które tworzymy, stosują nowoczesne technologie komunikacji. Stosują także język młodzieżowy, ale to nie jest uleganie presji kultury młodzieżowej, tylko stworzenie przestrzeni na debatę, dialog i edukację. Musi być to wyważone - edukowanie z podejściem, które mówi językiem zrozumiałym dla młodego pokolenia – tłumaczył wicepremier.

Wyjaśnił, że mówiąc o nowych technikach przekazu miał na myśli internet, który – co podkreślił – jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym życie, a jednocześnie dużym zagrożeniem. - Jest miejscem pełnym zasadzek, gdzie manipulacja może rozwinąć się bardziej skutecznie niż za pomocą starszych technologii. Powinniśmy być świadomi tych zagrożeń, ale jednocześnie odważnie stosować nowoczesny język i nowoczesne środki komunikacji – zaznaczył.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Łodzi Gliński poinformował o powołaniu nowej instytucji kultury - Muzeum Dzieci Polskich, która ma upamiętnić więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942-45), a także inne młode ofiary totalitaryzmu. Wziął też udział w uroczystej premierze filmu dokumentalnego "Położna" o łodziance Stanisławie Leszczyńskiej, która będąc więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, z poświęceniem przyjęła ok. 3 tys. porodów.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne