W asyście fanów i z udziałem władz miasta aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak odsłoniła w czwartek swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. To już 102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame i upamiętniającej wybitnych polskich twórców filmowych oraz teatralnych.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
"To ogromny zaszczyt. Jestem dumna i szczęśliwa, że on mnie spotkał. Czuję się bardzo wyróżniona" - mówiła aktorka pod odsłonięciu tablicy ze swoim imieniem i nazwiskiem w Łódzkiej Alei Gwiazd.
Jak zaznaczyła, nigdy nie interesowała jej jakakolwiek forma wyróżniania się z grona aktorek i aktorów. "W ogóle się nad tym nie zastanawiałam. Interesowało mnie wykonanie roboty, współpraca z kolegami i koleżankami oraz wzajemność na planie i na scenie. Nie koncentrowałam się nad tym, jak tu się wyróżnić" - dodała.
Gwiazdę Jankowskiej-Cieślak można oglądać na ul. Piotrkowskiej w rejonie numeru 63. Przed jej odsłonięciem laudację wygłosił dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF) prof. Rafał Syska.
"Pani Jadwiga Jankowska-Cieślak nie wpisuje się w te powszechnie dzisiaj obowiązujące wzorce gwiazdy, dlatego że nie okupuje kolorowych czasopism, nie terroryzuje mediów społecznościowych. Jest natomiast kwintesencją aktorstwa - wymaga od nas uważności, powagi, intelektualnego zaangażowania i empatii. Opracowała unikatowy i zjawiskowy wzorzec ekspresji, wymagający od widza i twórcy dostosowania się do niego, a nie podporządkowania go sobie w całości" - zaznaczył.
Jak mówił, w recenzjach dotyczących ról Jankowskiej-Cieślak powtarzają się pewne sprzeczne określenia; z jednej strony: autentyzm, delikatność, wrażliwość, introwertyzm, a z drugiej: zdecydowanie, bunt, bezkompromisowość i niezwykła siła wyrazu. Jej rolę Magdy w "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna Syska nazwał "jednym z najwspanialszych debiutów w historii polskiego kina". Mówił też o wyjątkowości wielu innych teatralnych i filmowych ról aktorki.
"Muszę przyznać, że tylu pochlebnych słów nie słyszałam w swoim życiu; nie wiem, czy sobie z tym poradzę" - podsumowała laudację Jankowska-Cieślak.
Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy w siedzibie NCKF odbyło się spotkanie z aktorką i projekcja filmu "Inne spojrzenie" (reż. Karoly Makk, Janos Xantus); za główną rolę kobiecą w tym filmie aktorka otrzymała Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1982 roku.
Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. W wieku 11 lat przeprowadziła się wraz z rodziną do Warszawy i tam ukończyła Liceum im. Klementa Gottwalda, jednocześnie uczęszczając na zajęcia koła dramatycznego Jadwigi Marso, dzięki czemu po maturze dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiut teatralny aktorki - rola tytułowa w sztuce Jeana Giraudoux "Elektra" w reż. Kazimierza Dejmka - miał miejsce 29 listopada 1973 roku. Od lat 70. występowała kolejno w Puławskim Studium Teatralnym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym w Warszawie; od roku 2008 współpracuje ze stołecznym Teatrem Ateneum.
W latach 90. wykładała w warszawskiej szkole teatralnej. W teatrze i filmie współpracowała z tak uznanymi twórcami jak Kazimierz Dejmek, Stanisław Brejdygant, Krystian Lupa, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kutz, Barbara Sass-Zdort, Jacek Bromski i Janusz Morgenstern.
Jeszcze podczas studiów zagrała swoją pierwszą rolę w filmie telewizyjnym Barbary Sass-Zdort "Ostatni liść", a jej debiutancka kreacja kinowa w "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna przyniosła jej pierwsze wyróżnienia – Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego.
W 1982 roku, jako pierwsza Polka, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę, w uhonorowanym Złotą Palmą, węgierskim dramacie "Inne spojrzenie". Nazywana była "mistrzynią psychologicznego portretowania postaci". Uhonorowana została m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł, licznymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia".
W 2020 roku miała miejsce premiera filmu krótkometrażowego "Śmierć Wenecji" w reżyserii Marcina Brzozowskiego związanego z łódzkim teatrem alternatywnym - główną rolę zagrała w nim Jankowska-Cieślak. Obraz został zrealizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Fundatorem gwiazdy Jadwigi Jankowskiej–Cieślak, 102. gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd, jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.