EN

24.05.2022, 20:06 Wersja do druku

Łódź. Gliński: wszystkie mądre państwa na świecie inwestują w kulturę

Kultura potrzebuje wsparcia, mecenatu. Wszystkie mądre państwa na świecie inwestują w kulturę, bo ona jest także wielkim mechanizmem rozwojowym - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że finansowanie kultury to najlepiej zainwestowane pieniądze.

Inne aktualności

Gliński o finansowaniu kultury ze strony państwa mówił we wtorkowej "Rozmowie Dnia" w TVP3 Łódź. Jak przyznał, nie jest zwolennikiem pełnej komercjalizacji kultury i – jak zaznaczył – kultura potrzebuje wsparcia, mecenatu.

"Kultura jest szczególna, jest obszarem życia, który wymaga szczególnego spojrzenia. Na kulturze, często tej wielkiej, się nie zarabia. Kultura wymaga namysłu, talentu. Wszystkie mądre państwa na świecie inwestują w kulturę, bo ona jest także wielkim mechanizmem rozwojowym. Kultura nas zmienia, ulepsza i finansowanie kultury to najlepiej zainwestowane pieniądze" – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał, że system finansowania kultury powinien być zrównoważony i oparty na wielu filarach, co realizowane jest w Polsce. "Mamy filar samorządowy, filar prywatny i mamy filar państwowy" – wskazał.

Ocenił, że po 1989 roku na instytucjach kultury oszczędzano, ale - jak mówił - rząd PiS o 100 procent zwiększył publiczne środki przeznaczone na rozwój kultury, a także podwojono liczbę instytucji, którymi opiekuje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poinformował, że resort realizuje ponad 40 programów grantowych o różnej skali i obszarze działania. "To w ostatnich latach 180 mln zł w postaci różnych programów, które są realizowane przez łódzkie instytucje kultury" – powiedział.

W woj. łódzkim współfinansowane przez MKiDN są Teatr Wielki w Łodzi, Filharmonia Łódzka oraz Teatr Muzyczny w Łodzi.

"To trzy instytucje, które w ostatnich latach zostały zaopiekowanie przez moje ministerstwo. Łódź była poszkodowana w tym podziale środków publicznych. Wcześniej, właściwie jedyną instytucją w Łodzi, która miała wsparcie państwowe było Muzeum Sztuki. W ciągu ostatnich pięciu lat podjąłem decyzje o trzech dodatkowych instytucjach otrzymujących wsparcie centralne i razem z samorządami te instytucje prowadzimy" – tłumaczył Gliński.

Dodał, że celem MKiDN jest również wspieranie inwestycji infrastrukturalnych w placówkach kulturalnych.

Przy okazji wizyty w Łodzi wicepremier odwiedził we wtorek budowę podziemnego tunelu kolejowego, który połączy dworce Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec.

"Budowa cały czas się toczy. Olbrzymia 13-metrowa tarcza jest pod Manufakturą. Ponad kilometr tunelu jest wydrążone. (…) Dla aglomeracji to będzie szalenie istotne połączenie kolejowe. Połączenie dwóch dworców, które są symbolem podzielenia Łodzi z XIX-wieku. To będzie także rodzaj metra dla Łodzi, bo będzie łącznie pięć stacji" – wyjaśnił wicepremier Gliński.

Źródło:

PAP