EN

7.07.2021, 15:48 Wersja do druku

Łódź. Będzie skwer Hanny Ożogowskiej

Inne aktualności

W Łodzi będzie skwer poświęcony pisarce Hannie Ożogowskiej - zadecydowali w środę łódzcy rajcy. Ożogowska, ceniona autorka książek dla dzieci i młodzieży, przez wiele lat mieszkała w Łodzi; umiejscowiła w niej m.in. akcję powieści "Tajemnica zielonej pieczęci”.

Imię Hanny Ożogowskiej otrzyma skwer w ścisłym centrum Łodzi, u zbiegu ul. Gdańskiej i Kopernika - obok budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piłsudskiego.

- Hanna Ożogowska - prozaiczka, poetka, tłumaczka literatury rosyjskiej, niemieckiej i włoskiej - przez wiele lat była związana z Łodzią. Spod jej pióra wyszły takie powieści jak: "Tajemnica zielonej pieczęci" , "Chłopak na opak, czyli z pamiętnika pechowego Jacka", "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek", "Ucho od śledzia". Razem z Ewą Kamińską-Bużałek, prezeską Łódzkiego Szlaku Kobiet zaproponowałyśmy projekt uchwały, która jednogłośnie została przegłosowana przez Radę Miejską w Łodzi - poinformowała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak (Łódzka Lewica).

Jak przypomniały wnioskodawczynie, Ożogowska była jedną z najpopularniejszych autorek utworów dla dzieci i młodzieży. Przyszła na świat 20 lipca 1904 roku w Warszawie. Studiowała pedagogikę na Wolnej Wszechnicy Polskiej, przed II wojną światową pracowała w łódzkim szkolnictwie specjalnym, jednocześnie publikując na łamach prasy utwory dla dzieci.

W chwili wybuchu wojny mieszkała na tzw. osiedlu ZUS, przy ul. Bednarskiej. Podczas okupacji mieszkańcy osiedla zostali wysiedleni. Ożogowska spędziła wojnę poza Łodzią, później udało jej się wrócić na Bednarską. Już w lutym 1945 roku stała się inicjatorką wznowienia polskich czasopism dla dzieci, takich jak "Płomyk" i "Płomyczek". W okresie powojennym pracowała jako dyrektorka Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Łodzi.

Później przeniosła się wraz z rodziną do Warszawy. W latach 1952 - 1969 była redaktorką naczelną "Płomyka". Z kolei od 1972 do 1988 roku pełniła funkcję wiceprezesa polskiej sekcji IBBY.

Ożogowska tworzyła kanon literatury dla młodzieży; jej książki wygrywały rankingi popularności i do dziś są wznawiane. W 1959 roku ukazała się "Tajemnica zielonej pieczęci" – powieść o nastolatkach z Łodzi, której akcja toczy się w okolicach osiedla ZUS - przy ul. Bednarskiej, Rzgowskiej, Podmiejskiej. Rok później do księgarń trafił "Chłopak na opak, czyli z pamiętnika pechowego Jacka", potem "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek" (1961), "Ucho od śledzia" (1964), "Głowa na tranzystorach" (1968), "Za minutę pierwsza miłość" (1972).

Hanna Ożogowska otrzymała liczne odznaczenia państwowe, była również laureatką Orderu Uśmiechu. Zmarła 26 kwietnia 1995 roku.

Źródło:

PAP