EN

3.10.2020, 08:21 Wersja do druku

Łódź. Arlekin proponuje teatr cieni o uchodźcach

mat. teatru

Teatr Lalek Arlekin zaprasza w sobotę 3 października na premierę spektaklu "Wędrówka Nabu" - pisze Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.

Główną bohaterką zilustrowanej przez Joannę Rusinek książki Jarosława Mikołajewskiego jest Nabu – dziewczynka, której dom spłonął i która wyrusza w podróż, by znaleźć nowy, bezpieczniejszy i trwalszy. Bez niewidzialnych ścian i kolczastych drutów. W drodze ku lepszej przyszłości – „tam, gdzie nie palą się domy” – spotka żołnierzy, policjantów i celników.

Spektakl dla dzieci o kryzysie migracyjnym i potrzebie tolerancji reżyseruje w Arlekinie Przemysław Jaszczak.

– Na szczęście w polskim teatrze lalek coraz częściej twórcy sięgają po trudne tematy, często będące tabu. Z dziećmi trzeba rozmawiać poważnie, jeśli chcemy, żeby wyrosły na świadomych ludzi – mówi.

Jaszczak postawił na technikę czarnego teatru. Aktorzy – Adrianna Maliszewska, Wojciech Schabowski i Michał Szostak – są dla widza niemal niewidoczni. Animują lalkami, obiektami i przestrzenią.

– Historia Mikołajewskiego jest opowiedziana w bardzo metaforyczny, poetycki i plastyczny sposób – opowiada reżyser. – Podczas czytania książki pojawiały mi się obrazy w głowie, które można idealnie przełożyć na scenę, wykorzystując możliwości teatru lalek. Duże wrażenie zrobiło na mnie zakończenie tej opowieści. Nie ma w niej oczywistego happy endu, jak w większości książek dla dzieci, tylko uczciwy i realny opis sytuacji uchodźców tu i teraz. Mimo że książka ma już kilka lat, to jest wciąż bardzo aktualna.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Mała Nabu szuka domu. Arlekin proponuje teatr cieni o uchodźcach

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Izabella Adamczewska

Data publikacji oryginału:

03.10.2020