EN

13.09.2022, 08:15 Wersja do druku

Łódź. Adam Woronowicz wystąpi w nowym słuchowisku historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Inne aktualności

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych  zakończyły się nagrania do najnowszego słuchowiska historycznego pt. „Post mortem. Historia Zofii Dwornik”. W rolę Andrzeja Wajdy wcielił się Adam Woronowicz.

Słuchowisko „Post mortem. Historia Zofii Dwornik” to piąte słuchowisko radiowe wyprodukowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi we współpracy z Radiem Łódź. Tym razem zaprezentowana zostanie opowieść o Zofii Dwornik – polskiej montażystce filmowej, ofierze komunistycznego reżimu skazanej w 1951 roku na rok więzienia za mówienie prawdy o autorach sprawcach zbrodni katyńskiej. - To wstrząsająca opowieść o młodzieńczych marzeniach brutalnie przerwanych przez bezwzględne zasady reżimu totalitarnego. Chcemy też pokazać jak głębokie piętno odcisnęła II wojna światowa i komunizm na pokoleniu, które na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku wchodziło w dorosłość – mówi dr Sebastian Adamkiewicz, współautor scenariusza. Pracy nad słuchowiskiem towarzyszyła szeroka kwerenda historyczna obejmująca zarówno akta sprawy Zofii Dwornik jak i wspomnienia o niej.

 

- Szukałem takiej opowieści, w której postać Zofii Dwornik będzie mogła wybrzmieć. Oddajemy głos Hannie Krall, Andrzejowi Wajdzie, używamy narzędzi dokumentalnych i fabularnych, po to właśnie, by główna bohaterka zyskała format. – podkreśla Mikołaj Szczęsny, reżyser i główny scenarzysta przedstawienia.

 

W słuchowisku wykorzystano m.in. fragmenty rozmowy z Hanną Krall na temat jej epizodu z filmem „Katyń” Andrzeja Wajdy. Obok samej postaci Zofii Dwornik, granej przez Sandrę Korzeniak i Jadwigę Jankowską-Cieślak, spotkać będzie można także inne osoby związane z historią polskiego kina. Wśród nich będzie także Andrzej Wajda grany przez Adama Woronowicza. – Wajda i Dwornik w tym samym czasie studiowali w nowopowstałej Szkole Filmowej w Łodzi. Łączyło ich też doświadczenie katyńskie. Oboje stracili ojców w zbrodni. Jak się zaplotą ich losy w słuchowisku? Zachęcam do posłuchania – wyjaśnia dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Premiera słuchowiska odbędzie się 16 września (piątek) o godzinie 18:00 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w miejscu dawnego więzienia, w którym część wyroku odsiadywała Dwornik. – To już nasza dobra tradycja. Zapraszamy gorąco wszystkich zainteresowanych. Wspólny odsłuch ma swój niepowtarzalny klimat – zachęca dyrektor Muzeum i producent słuchowiska Jacek Wawrzynkiewicz. Na antenie Radia Łódź spektakl wyemitowany zostanie 19 września.

Źródło:

Materiał nadesłany