EN
29.03.2022, 15:48 Wersja do druku

Legnica. Sceniczna premiera „Golca”

Już 2 kwietnia Teatr Modrzejewskiej zaprasza na premierę najnowszej produkcji dla młodych widzów. „Golec” to wierszowana bajka autorstwa legnickich aktorów, dramaturgów i reżyserów Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka (PiK). Tytuł swoją internetową premierę (w formie animowanego czytania) miał w zeszłym roku, jednak teraz twórcy zapraszają na sceniczną odsłonę „Golca”.

fot. rys. Aleksandra Listwan / mat. teatru

Tytułowy bohater to mało znany gatunek gryzonia żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej, głównie pod ziemią, bardzo rzadko wychodzący na powierzchnię. Golce są niemal całkowicie pozbawione owłosienia, nie widzą i funkcjonują w licznych koloniach.

- Od chwili narodzin golec ma ściśle przypisaną rolę w społeczności. Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia – zapowiadają twórcy przedstawienia.

W kontekście zacytowanych powyżej słów wiele na temat przesłania opowieści PiK powie również podtytuł sztuki „Taka bajka… że ten tego… możesz być kim chcesz kolego!”. Przedstawienie dotknie zatem tematów tolerancji, poszukiwania własnej drogi, spełniania indywidualnych marzeń oraz będzie uczyć otwartości i akceptacji wobec wszelkiej inności.

Grzegorz Żurawiński, @kt: Bajkowy „Golec" w autorskiej reżyserii PiK ma rysy dydaktyczne, nawet moralizujące, jak u polskiego klasyka gatunku Ignacego Krasickiego, a przy tym alegoryczne, czasami z zacięciem satyrycznym, jak u Jana Brzechwy […] Efektem jest opowieść nie tylko o przyjaźni, poszukiwaniu odmiany i celu w życiu, pierwszych zawodach miłosnych, ale też o stadnej zawiści, nietolerancji dla odmienności, wymuszaniu posłuszeństwa ("Gdzie jest większość, tam jest racja"), w tym także o przemocy.

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl: Chociaż Wolak i Dworak, jak pisałem, stawiają kilka naprawdę ważnych pytań również dorosłej publiczności – chociażby te o najlepszy ustrój, nierówności społeczne, klasowy narcyzm czy źródła strachu przed innością – główny morał bajki streszczono w rozszerzonej i zrymowanej wersji tytułu, który brzmi „Golec, czyli... taka bajka... że ten ten tego ...możesz być kim chcesz kolego!".

Teatr Modrzejewskiej przy okazji premiery swojej najnowszej bajki nie zapomniał również o najmłodszych widzach z Ukrainy. Na każdy kwietniowy spektakl tytułu zarezerwowano trzydzieści darmowych wejściówek. Teatr na poranne spektakle przyjmie bezpłatnie dzieci uchodźców oraz przekaże bilety do punktów zbiorowego zakwaterowania. Indywidualnych widzów prosi się o okazanie ukraińskiego paszportu. Pokaz przedstawienia zostanie poprzedzony wstępem w języku naszych wschodnich sąsiadów, a spektakl, mimo iż grany po polsku, przemówi do ukraińskich dzieci uniwersalnym językiem ruchu, muzyki, scenografii i animacji.

Pokazy: 2 kwietnia o godz. 16.00 – premiera; 5-8 kwietnia o godz. 11.00; 9 kwietnia o godz. 16.00 oraz 10 kwietnia o godz. 12.00. Bilety do nabycia w kasie teatru oraz on-line.

Występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Pauka, Anita Poddębniak, Bogdan Grzeszczak, Jan Kowalewski, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak. Muzyka na żywo grana przez Martę Sochal-Matuszyk oraz Katarzynę Czaplę.

Tytuł oryginalny

Sceniczna premiera „Golca”

Źródło:

Materiał nadesłany
gazeta.teatr.legnica.pl
Link do źródła