EN
29.11.2021, 09:00 Wersja do druku

Kurator Nowak w felietonie o "Dziadach" Kleczewskiej

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak dla portalu wpolityce.pl napisała felieton o "Dziadach" w reżyserii Mai Kleczewskiej. "To nie Mickiewicz, gdy polską flagą okłada się bliźniego, to nie Mickiewicz, gdy Matkę Boga się bezcześci" - pisze. I ubolewa, że "rzesza tych, których cieszy poniżanie Polski, na wyścigi wybiera się obejrzeć to łajdactwo".

W ubiegłym tygodniu małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zdecydowanie odradziła nauczycielom zabieranie uczniów na "Dziady" Mai Kleczewskiej, grane od połowy listopada w Teatrze im. Słowackiego. Według kurator to przedstawienie antypolskie, a tekst Mickiewicza został haniebnie użyty "do celów politycznej walki opozycji antyrządowej z polską racją stanu".

"Dziady" o Polsce wychodzącej na ulice

Stanowisko kurator, które zamieściła na stronie internetowej MKO oraz na swoim Twitterze, stało się głośne na całą Polskę. Zainteresowanie spektaklem jest tak duże, że Teatr uruchomił dodatkowe przedstawienia, na które bilety rozeszły się w ciągu godziny. W internecie powstają żartobliwe memy. Słynny jest ten, w którym dyrektor Starego Teatru przychodzi do Barbary Nowak i prosi ją, żeby skrytykowała jakieś przedstawienie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kurator Nowak w felietonie o "Dziadach" Kleczewskiej: "To łajdactwo. To nie Mickiewicz, gdy polską flagą okłada się bliźniego i Matkę Boga bezcześci"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Olga Szpunar

Wątki tematyczne