EN
16.03.2022, 10:54 Wersja do druku

Kulturalne sankcje

Inne aktualności

Pod koniec lutego ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy podpisali deklarację, w której zobowiązali się m.in. do wykluczenia Federacji Rosyjskiej z organizacji, komitetów i programów międzynarodowych, w tym również tych z dziedziny kultury.

Na festiwal „Złota Maska" w Moskwie i na Międzynarodowy Festiwal Sztuk im. Andrieja Płatonowa w Woroneżu nie pojadą spektakle polskich teatrów, To zrozumiałe. Tymczasem Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie idzie o krok dalej i odwołuje operę Modesta Musorgskiego według dzieła Puszkina. - Nasza siedziba mieści się w Warszawie, mieście, w którym wciąż żywa jest pamięć historyczna pierwszych bomb spadających podczas II wojny światowej. Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny - tak tłumaczy tę decyzję Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego.

Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny i reżyser, dodaje: - Opera milknie w takich momentach. Wspólnie z zespołem i dyrekcją postanowiliśmy odwołać nadchodzącą premierę „Borysa Godunowa". Niech to milczenie będzie głosem solidarności z narodem Ukrainy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kulturalne sankcje

Źródło:

Idziemy nr 12/2022

Wątki tematyczne