EN

20.05.2021, 08:23 Wersja do druku

Kraków. Wystawa dedykowana Pendereckiemu i Zagajewskiemu – w MOCAK-u

Inne aktualności

Kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu i poecie Adamowi Zagajewskiemu dedykowana jest wystawa fotografii rzeźb „Symbole życia po śmierci”, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Krzysztof Penderecki zmarł w marcu 2020 r., Adam Zagajewski – w marcu tego roku. Autorem poświęconych im rzeźb sarkofagów w Panteonie Narodowym w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła jest Krzysztof M. Bednarski. To jego prace są na fotografiach w MOCAK-u na czynnej od czwartku wystawie "Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego".

"Ekspozycja w MOCAK-u będzie szerszą prezentacją sztuki komemoratywnej tego artysty" – zapowiedziała kurator ekspozycji Martyna Sobczyk.

Zwiedzający obejrzą nie tylko fotografie rzeźb poświęconych pamięci Pendereckiego i Zagajewskiego, ale i innych artystów, którym Bednarski za pośrednictwem rzeźby chciał oddać cześć. Na wystawie nie zabraknie prezentacji multimedialnej.

Jak zauważyła kurator ekspozycji, współcześnie autorska rzeźba funeralna jest rzadkością. "Krzysztof M. Bednarski potrafi przenieść sztukę w kontekst śmierci i specyficznego miejsca eksponowania, jakim jest cmentarz. Artysta odrzuca wyznaczone funkcją formy oraz tradycyjną, przesadnie sentymentalną symbolikę. Stwarza on nowe symbole życia po śmierci, odwołujące się do osobowości zmarłego” – oceniła kurator.

Krzysztof M. Bednarski urodził się w 1953 r. w Krakowie. Ukończył ASP w Warszawie. Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale i grafiką, projektowaniem plakatów.

Jest autorem rzeźb nagrobnych m.in. dla Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Cieślaka, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego i Tomasza Stańki.

Ekspozycja "Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego" czynna będzie w MOCAK-u do 13 marca 2022 r.

Do 13 marca 2022 r. dostępna będzie także druga wystawa, którą od czwartku udostępnia krakowskie muzeum – "Architektura jako symbol, tekst i tło". Ta zbiorowa ekspozycja artystów, których prace są w kolekcji MOCAK-u, przybliży twórczość Rafała Bujnowskiego, Andreasa Kaufmanna, Jirija Kolara, Shinjia Ogawy, Jana Simona, Wojciecha Wilczyka i Krzysztofa Wodiczki

Źródło:

PAP