EN

1.07.2021, 18:00 Wersja do druku

Kraków. Wiesław Myśliwski 5 lipca odbierze Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Parandowskiego

Transmisja z uroczystości wręczenia dorocznej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu dostępna będzie 5 lipca na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji - poinformowano na Fb PEN Clubu.

Inne aktualności

Jak wyjaśniono, z laureatem Nagrody Wiesławem Myśliwskim rozmawiać będzie Tomasz Bocheński, a laudacje wygłoszą Iwona Smolka, Małgorzata Szczurek i Wojciech Bonowicz.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 r. w Dwikozach (Świętokrzyskie). Jest absolwentem filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował w pierwszej połowie lat 50.

Jak zaznaczono na Fb PEN Clubu, "jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści +Widnokrąg+ w 1997 r. i +Traktat o łuskaniu fasoli+ w 2007 r.)". "W swoim dorobku ma poza tym powieści: +Nagi sad+ (1967), +Pałac+ (1970), +Kamień na kamieniu+ (1984); dramaty: +Złodziej+ (1973), +Klucznik+ (1978), +Drzewo+ (1988), +Requiem dla gospodyni+ (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane (+Przez dziewięć mostów+, +Pałac+, +Klucznik+, +Kamień na kamieniu+)" - napisano.

Przypomniano, że Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W. S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork, 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). W 2019 r. otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii prozatorskiej za powieść "Ucho igielne".

"Za +Traktat o łuskaniu fasoli+ otrzymał w 2011 r. we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za +Kamień na kamieniu+ w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 r. +Traktat o łuskaniu fasoli+ został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia" - czytamy w informacji.

W listopadzie 2019 r. Myśliwski odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis, przyznane "w dowód uznania za ogromny wkład w kulturę polską, poprzez przenikniętą głęboką refleksją o człowieku i kierującą ku sprawom najwyższej wagi twórczość literacką".

Jego książki wydano w tłumaczeniach na przeszło dwadzieścia języków (np. "Traktat o łuskaniu fasoli" ukazał się w przekładzie na angielski, hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki).

Wiesław Myśliwski został odznaczony w 2012 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; uhonorowano go również kilkoma doktoratami honoris causa.

Transmisję z uroczystości rozpocznie się 5 lipca o godz. 18 na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji. "Nagranie będzie także dostępne na stronach internetowych organizatorów wydarzenia oraz platformie PLAY KRAKÓW" - wyjaśniono.

Źródło:

PAP