Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Muzyczne (i nie tylko) wspomnienie wybitnego artysty Andrzeja Zauchy, start pierwszej edycji Open Eyes Art Festival czy Noc Poezji to tylko niektóre wydarzenia kulturalne tego weekendu. Sprawdźcie, co jeszcze dzieje się w mieście.
Kraków wspomina Andrzeja Zauchę
Teatr Stu odda hołd artyście
Teatr Stu zaprasza na koncert, który będzie scenicznym hołdem dla Zauchy. W jego trakcie finaliści Konkursu na Piosenkę o Krakowie - Maria Wasak, Ada Nasiadka i Grzegorz Sieradzki, Wiktoria Zwolińska wraz z zespołem Clock Machine zaprezentują swoje aranżacje największych przebojów Andrzeja Zauchy, jak i własne kompozycje. Początek koncertu o godz. 18.00.
Zaułek Zauchy
Klub pod Jaszczurami przygotował szereg wydarzeń upamiętniających artystę. 10 października odbędzie się „Rozmowa z Jędrkiem. Spotkanie przyjaciół i wspomnienie Andrzeja Zauchy w 30. rocznicę śmierci”. Wydarzenie rozpocznie o godz. 17.00 wieczór autorski Jarosława Szubrychta, autora książki „Życie, bierz mnie” wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Następnie, w dawnej Małej Żyrafie zostanie oficjalnie otwarty „Zaułek Zauchy” i odsłonięta pamiątkowa tablica wykonana przez Andrzeja Mleczkę. Następnie odbędą się dwa koncerty: najpierw młodzi artyści wykonają piosenki Andrzeja Zauchy, później Andrzej Sikorowski z Mają Sikorowską i Jackiem Królikiem.
Koncert galowy w Ice Kraków
W niedzielny wieczór w Ice Kraków odbędzie się koncert galowy poświęcony artyście. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Serca bicie”. Festiwal jest organizowany w Bydgoszczy od 2009 roku, na 30. rocznicę śmierci wokalisty przygotował specjalne mini tournée po Polsce. Koncert w Krakowie to kulminacyjny punt trasy.
Największe utwory Zauchy zaśpiewają Renata Przemyk, Kayah, Ewa Bem, Kuba Badach, Andrzej Sikorowski, Kasia Moś i Marek Piekarczyk.
Artystom podczas występów będzie towarzyszył zespół pod kierunkiem Pawła Tomaszewskiego, który odpowiada za nowe aranżacje utworów Zauchy, takich jak „Siódmy rok”, „Byłaś serca biciem” czy „Czarny Alibaba”. Początek o godz. 18.00.
Open Eyes Art Festival. Wystawy, koncerty, spektakle
8 października startuje Open Eyes Art Festival. To sześć tygodni, ponad 30 wydarzeń kulturalnych w różnych miejscach Krakowa. W programie wystawy, spektakle, koncerty i spotkania z udziałem krakowskich artystów. Pierwszą edycję festiwalu zainauguruje wystawa Janusza Leśniaka „Leśniaki. Ukryty porządek” w Nowohuckim Centrum Kultury. Ekspozycja składa się z 40 fotografii wielkoformatowych, które powstały w Krakowie.
Poetycka wieczornica Adama Zagajewskiego
Olga Tokarczuk, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Ryszard Krynicki, Dorota Segda, Klara Bielawka, Jakub Kornhauser i Tomasz Różycki. 9 października twórczynie i twórcy spotkają się, by przywołać pamięć o zmarłym w tym roku Adamie Zagajewskim. Poetycka wieczornica odbędzie się kościele św. Katarzyny. Początek o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki są dostępne na platformie KBF: Bilety i w punktach InfoKraków.
Siła poezji
Siła poezji – to hasło tegorocznej Nocy Poezji, w ramach której odbędzie się ponad 50 wydarzeń. Tegoroczna odsłona potrwa przez cały weekend, od 8 do 10 października. W programie zarówno spotkania autorskie i poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, spacery literackie, gry miejskie, dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji. Szczegółowy program dostępny tutaj.
Premiera w Teatrze Słowackiego
W piątek, 8 października, Teatr Słowackiego zaprasza na premierę spektaklu „Debil” Maliny Prześlugi w reż. Piotra Ratajczaka. To będzie opowieść o Kubie. O mężczyźnie z niepełnosprawnością intelektualną, który ma „czterdzieści lat skończone”. „Debil” to prapremiera dramatu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Dramatu, który w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować.
Obsada: Bożena Adamek, Dominika Feiglewicz, Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Rafał Szumera
Początek spektaklu o godz. 20:30
Ars Latrans Festival trwa
Multidyscyplinarny festiwal sztuki trwa. Każdego roku kolektyw artystów Ars Latrans zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków, którzy wspólnie komponują utwory inspirowane tematem festiwalu. W tym roku motywem przewodnim jest „Sztuka miłości”. 8 października odbędzie się premiera spektaklu muzycznego „Wyjątkowo zimny sierpień”. W sobotę zaplanowano imprezę „Electronic NIght”, a w niedzielę pokaz filmu „natur eis my homeland” i finał festiwalu. Wydarzenia odbywają się w Klubie Muzycznym Hol przy ul. Marii Konopnickiej 28.
24-godzinny maraton komiksowy
24 godziny, 24 strony komiksu. W sobotę rusza 24-godznyy maraton komiksowy organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, TuKomiks i Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe. Hasło przewodnie maratonu zostanie podane 9 października o godzinie 12.00. Od rysownika zależy jaki stworzy komiks i jakie środki artystyczne wybierze. Spotkanie jest otwarte zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników czy scenarzystów. Miejsce: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Krakowski Salon Poezji w Starym Teatrze
10 października o godz. 12.00 Stary Teatr zaprasza do udziału w Krakowskim Salonie Poezji. Teatr w sposób symboliczny przyłączy się do uroczystości pogrzebowych zmarłego w tym roku poety Adama Zagajewskiego. Jego wiersze, w oprawie muzycznej Aleksandry Owczarek (skrzypce), zinterpretują studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.
Gdzieś na ulicy nienazwanej, czyli Pieśni Piwnicy pod Baranami
Piwnica pod Baranami zaprasza na recital Agaty Ślazyk „Gdzieś na ulicy nienazwanej… czyli Pieśni Piwnicy pod Baranami”. Zabrzmią utwory Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Nowaka. Koncert odbędzie się w piątek, 8 października o godz. 20.00.
Akcja wymiany książek w galerii handlowej
Bookcrossing powraca do Galerii Bronowice. Akcja potrwa do 9 października. Każdy będzie mógł podarować drugie życie książkom ze swojej domowej biblioteczki, oddając je innym miłośnikom literatury, a w zamian wzbogacając się bezpłatnie o nowe tytuły. W trakcie akcji odbędą się kreatywne warsztaty dla najmłodszych zorganizowane przez Bibliotekę Kraków. Oprócz tego pojawią się dwie nowości: Sztuka z Regału – pod opieką Akademii Sztuk Pięknych oraz Regał Dziecięcy.